Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolnokubínčania si pripomenuli narodeniny P.O.Hviezdoslava lampiónovým sprievodom 

Dolný Kubín, 2. februára 2024 – Viac ako 300 Dolnokubínčanov si v piatok podvečer v uliciach mesta Dolný Kubín pripomenulo lampiónovým sprievodom 175. výročie narodenia významného slovenského básnika, dramatika a prekladateľa Pavla Országha Hviezdoslava. Organizátori sa inšpirovali zachovanými správami v dobovej tlači o tom, ako si verejnosť spolu s predstaviteľmi národa uctili jubilanta Hviezdoslava v rokoch 1909 a 1919. 

„Pavol Országh Hviezdoslav je naša celonárodná, celoslovenská ikona, ktorá je uznávaná aj v zahraničí. My sme veľmi hrdí ako Dolnokubínčania, že neodmysliteľne patrí k nášmu mestu. Tak ako sa tomu udialo pred 105 rokmi, keď Hviezdoslavovi prišli študenti a zástupcovia mesta blahoželať s fakľami k jeho domu, v roku 1919, od roku 2019 sme túto tradíciu obnovili. Každoročne si takýmto spôsobom pripomíname narodeniny nášho velikána,“ uviedol primátor mesta Ján Prílepok.

Práve kvôli básnikovej sedemdesiatke pricestoval do Dolnooravskej metropoly aj vtedajší minister slovenskej vlády Vavro Šrobár a spolu s ním aj osobný lekár a priateľ Ladislav Nádaši Jége. V Kubíne už na neho čakalo veľké zhromaždenie verejnosti. O týchto oslavách písali viaceré noviny v Československu, okolitých krajinách, ale aj v Amerike. Verejnosť si ctila osobnosť veľkého básnika, čoho dôkazom sú telegramy, pozdravné listy a blahoželania, ktoré prichádzali z rôznych kútov. 

Okrem dospelých ľudí sa lampiónového sprievodu zúčastnilo aj veľké množstvo detí a mládeže. Samotný sprievod sa začal pred Mestským kultúrnym strediskom, kde sa prítomným na začiatku podujatia prihovorili v krátkosti organizátori. Sprievod po príhovoroch pokračoval ulicami mesta i po Kolonádovom moste na Hviezdoslavovo námestie, na ktorého začiatku boli študenti dolnokubínskeho gymnázia s fakľami, za nimi nasledovali organizátori s verejnosťou. Celé zhromaždenie sa zastavilo pri soche básnika, kde mu organizátori položili veniec. 

Organizátormi podujatia boli mesto Dolný Kubín, Mestské kultúrne stredisko, Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava a Gymnázium P.O.Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.

Podobné príspevky