Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Vo Fakultnej nemocnici v Žiline pomohli 2,5 ročnému pacientovi s tuberkulózou chrbtice

Mimoriadne šikovné ruky žilinských odborníkov na oddelení pediatrickej ortopédie a spondylochirurgie na čele s primárom MUDr. Jurajom Popluhárom, PhD., MBA znovu dokázali pomôcť pacientovi.

Pomohli iba 2,5-ročnému pacientovi , ktorého do nemocnice previezli s tuberkulóznym zápalom chrbtice. Ten mu spôsobil zborenie chrbtice s útlakom miechy.

Tuberkulózny zápal chrbtice je raritné ochorenie, ktoré postihuje deti v nízkom veku Pre zborenie chrbtice a útlak miechy je potrebné uvoľniť miechu a stabilizovať detskú chrbticu.

Keďže ochorenie sa týka malých detí, odborníci robia doslova jemnú hodinársku prácu. Nehovoriac o jemných implantátoch, vďaka ktorým sa zborená chrbtica napraví. Pokiaľ by pacienti s takouto diagnózou operáciu neabsolvovali, mohli by ochrnúť.

Zákrok dopadol dobre a 2,5-ročné dieťatko previezli naspäť do Národného ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, kde sa bude ďalej liečiť na tuberkulózu.

S národným ústavom detskej tuberkulózy, odkiaľ žilinská nemocnica “preberá“ deti s mimopľúcnou formou tuberkulózy, spolupracujeme dlhé roky, pričom spolupráca pracovísk je na vynikajúcej úrovni.

Vôbec prvého pacienta s tuberkulóznym zápalom chrbtice v Žiline operovali v roku 2012. Bolo ním 17-mesačné dieťatko, u ktorého sa do troch mesiacov upravili neurologické príznaky a následne začalo chodiť. Žilinskí odborníci doposiaľ zrealizovali 7 takýchto operácií.

Podobné príspevky