Ilustračná fotka - Vysoké Tatry.Foto: Lubomír Sedlák

Do platnosti vstúpil nový návštevný poriadok TANAP-u

Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia.

(TASR) – Po šiestich rokoch príprav v týchto dňoch vstúpil do platnosti nový návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP-u). Ten návštevníkom prináša viacero kľúčových zmien. Nie všetky sa však podľa námestníka riaditeľa Správy TANAP-u Petra Spitzkopfa stretli s pochopením.

Asi najväčšia nevôľa bola od psičkárov, horolezcov a vysokohorských turistov. Z ich strany je snaha, aby sme to znova otvorili, podľa nášho názoru nie je šťastné riešenie robiť to hneď. Určite minimálne jednu zimnú a jednu letnú sezónu by to malo prebehnúť, aby sa ukázalo, čo je dobré a čo nie. Potrebujeme získať skúsenosti a prax, aby sme vedeli niečo upraviť, na všetky zmeny treba čas,“ skonštatoval Spitzkopf.

Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia. Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu návštevníci mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov. Zlegalizoval sa aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.

S novými pravidlami musia rátať aj horolezci i vyznávači zimnej turistiky. Skialpinisti sa musia po novom vopred zaregistrovať na webstránke Správy TANAP-u, v úvode na to slúži aplikácia Horskej záchrannej služby a musia tiež byť členom národného horolezeckého zväzu. „V zahraničí je registrácia úplne bežná, napríklad aj vysokohorské chaty musia viesť vychádzkové knihy túr. Táto prenesená forma registrácie slúži nám pre prehľad a im to môže priniesť benefit pri privolaní pomoci, informácie o lavínach a pod. Myslím si, že je to dobrá vec, len sa s tým návštevníci potrebujú zžiť,“ zdôraznil Spitzkopf.

Cyklistov podľa Správy TANAP-u poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku. Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia i pravidlá pre geocaching.

O novinkách sa návštevníci postupne dozvedia prostredníctvom www.tanap.sk, vyznačené budú aj priamo v teréne. „Úspešne sme sa dopracovali k finálnej podobe návštevného poriadku, ani zďaleka však nie sme na konci. Pred nami je množstvo mravčej práce, ktorá by mala viesť k tomu, že si tieto pravidlá postupne osvojí každý návštevník. Aj preto sa budeme snažiť byť prvý rok voči turistom tolerantní a dúfame, že takisto aj oni budú mať pochopenie voči nám pri zavádzaní pravidiel,“ uzatvára Spitzkopf.

Podobné príspevky