Foto: janosikovedni.sk

Dražba repliky Jánošíkovho opasku

Súčasťou bohatého otváracieho programu  medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni bývajú v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána aj atraktívne dražby historických replík jeho odevu a výzbroje. Po valaške a čiapke pride v stredu 2. augusta večer na rad dražba Jánošíkovho opasku. Hádam ani netreba zdôrazňovať, že v mnohých legendách. povestiach, ľudových piesňach, básňach či rozprávkach zohráva práve zbojníkov opasok kľúčovú rolu. Mal byť zdrojom Jánošíkovej sily, energie, vytrvalosti, nepremožiteľnosti…

Aj z tohto dôvodu veríme, že o dražbu opaska bude adekvátny záujem. Vyvolávaciu cenu stanovili organizátori  na 310 eur, čo symbolicky odkazuje na marcové 310. výročie Jánošíkovej smrti. Licitátorom bude opäť šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj. Historickú repliku Jánošíkovho opasku zhotovil na základe dobových podkladov chýrny všestranný  ľudový umelec, folklorista a muzikant Tibor Mahút zo Žiliny – novopečený sedemdesiatnik a laureát Ceny Obce Terchová.

Srdečne vás 2. augusta večer pozývame do magického prostredia rodnej osady nášho ľudového hrdinu a patróna festivalu. Rozhodne neobanujete! 

Opasok

Podobné príspevky