Program Jánošíkových dní, Slávnostné otvorenie festivalu začína 2. augusta, venované výročiu narodenia a 310. výročiu úmrtia

Tohtoročný chystaný 61. ročník Jánošíkových dní (2. – 6. august 2023), východiskovým dramaturgickým, respektíve ideovým bodom bude kľúčové slovo (akronym) M.U.Z.I.K.A. – s podtitulom Festival v znamení jubileí. Akronym, ktorý reflektuje 10. výročie zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, obsahuje začiatočné písmená slovného spojenia medzinárodné uznanie zdroja intenzívnej krásy autenticity.

Ilustračná fotka

STREDA 2. augusta

Plagát streda na stiahnutie

20.00 h
Jánošovia
(rodná osada Juraja Jánošíka)

„…že už nikdy nezahynie meno Jánošíka!“
Slávnostné otvorenie festivalu venované 
výročia narodenia a 310. výročiu úmrtia jeho patróna

účinkujú:

Repáňovská muzika & Martin RepáňZbojbandTomáš Dikoš, Duo Kyseli Krastafci & Ohňová šuhajšou + premietnutie filmového dokumentu Jánošík žije!, dražba historickej repliky Jánošíkovho opasku, zbojnícka vatra s terchovskou muzikou Sokolie

scenár, réžia, moderovanie: Peter Cabadaj


ŠTVRTOK  3. augusta

Plagát štvrtok na stiahnutie

15.00 h
Makovického dom v Žiline

TIBOR MAHÚT 70 – výber z tvorby
Vernisáž výstavy jubilujúceho všestranného ľudového umelca

účinkujú: folklórny súbor Blanciar, spevácka skupina Ľubovník

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


17.30 h
RIC Terchovec

60 krokov
Program venovaný 60. jubileu vzniku Jánošíkových dní

účinkujú: ľudové hudby Jána Rybára, Ťažká muzika, Repáňovská muzika & Martin Repáň z Terchovej, Ensemble Flair z Ostravy (Česko), Goralská muzika Jana Karpiela-Bulecku zo Zakopaného (Poľsko), Ľudová hudba FS Stavbár zo Žiliny,, Peter Cabadaj, Ján Miho, Rudolf Patrnčiak, Tomáš Repáň, Helena Záhradníková & ľudová hudba Fera Pastiríka

konferencierka: Gabriela Tomajková

scenár, réžia: Juraj Hamar

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


20.15 h
Amfiteáter Nad bôrami

„ZLETELO FTAČIATKO“
Profilový koncert

účinkujú: Bobáňovci – Terchovský orchester ľudových nástrojov


21.00 h
Amfiteáter Nad bôrami

CIGÁNI IDÚ DO NEBA
Hudobno-tanečná feéria 

účinkujú: Cigánski diabli & Slovenské divadlo tanca

hudba: Ernest Šarközi

scéna, kostýmy: Alexandra Grusková

choreografia, réžia: Ján Ďurovčík

producent: Július Jackuliak

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


PIATOK  4. augusta

Plagát piatok na stiahnutie

POĎME SPOLU SPIEVAŤ 4
Finálna prezentácia projektu „hrajúcich“ autobusových zastávok

  • 10.00 h
    Mlynec (ústredie)
    účinkujú: Alojz Mucha & ĽH Dikošovci
  • 10.00 h
    Bukovina (Struháreň)
    účinkujú: Ladislav Hanuliak & terchovská muzika Holúbkovci
  • 10.30 h
    Pod Oblazom (ústredie)
    účinkujú: Alojz Mucha & ĽH Dikošovci
  • 10.30 h
    Gregušovia (Struháreň)
    účinkujú: Ladislav Hanuliak & terchovská muzika Holúbkovci
  • 11.00 h
    Mláka (Struháreň)
    účinkujú: Ladislav Hanuliak & terchovská muzika Holúbkovci

garanti: Alojz Mucha, Ladislav Hanuliak


10.00 – 13.00 h
Kultúrny dom A. Hlinku

MUZIKANTSKÉ DIELNE STANA PALÚCHA
Kurzy inštrumentálnej hudby

garanti: Andrej Dostál, Vladimír Moravčík


13.00 h
RIC Terchovec 

SPOMIENKA NA FAŠIANGY
Vernisáž výstavy 
zo zbierok Šatnice Matice slovenskej

kurátorka: Alena Hrušková

hudobný hosť: folklórny súbor Blanciar

garant: Peter Cabadaj


14.00 – 15.00 h
RIC Terchovec

TANEČNÝ DOM PRE DETI

lektori: KAF Hojana

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


15.00 h
Kultúrny dom A. Hlinku

DVA BARANČEKY
Premietnutie filmového dokumentu pri príležitosti jubileí jeho tvorcu

námet, scenár, kamera, réžia filmu: Karol Skřipský

vstupné slovo: Peter Cabadaj


15.00 h
Mariánske námestie v Žiline

FESTIVALOVÉ ŠESŤDESIATINY (1963 – 2023)
Živá pozvánka do Terchovej

účinkujú: Rozsutec, Oprášené krpce, Tanečný súbor Segedín (Maďarsko)

garant: Mesto Žilina


15.30 – 19.00 h
RIC Terchovec

  • Folklórny súbor Blanciar zo Žiliny
  • Ľudová hudba Parta zo Strečna
  • Mužská spevácka skupina Lidovec zo Solčian
  • Terchovci z Rozsutca   
  • Heligonkári Jarky Jelinkovej
  • Terchovská muzika Sokolie
  • Ľudová hudba a spevácke kvarteto Hájiček                                                            

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


20.30 h
Amfiteáter Nad bôrami

„ČIJA TO MUZIKA, TAK PEKNE TRNIKÁ…“
Medzinárodný galaprogram

účinkujú: AULI – severská gajdovačka a bubnovačka (Lotyšsko), FANFARA TRANSILVANIA – cigánska dychovka (Rumunsko), Heligonkári SZUŠ Akadémia muzika, Husľová dielňa Stana Palúcha, # TERCHOVÁ INAK – Zbojband & Devany, Nebeská muzika & Kamaráti, Arzén

moderátor: Roman Bomboš

scenár, réžia: Vladimír Moravčík


23.30 – 03.00 h
RIC Terchovec

NOC PRI MUZIKE

účinkujú: Zbojband Projekt & Balkansambel

garant: Andrej Dostál


SOBOTA  5. augusta

Plagát sobota na stiahnutie

10.00 h
Terchovská galéria umenia

IGNÁC BIZMAYER – výber z tvorby
Vernisáž výstavy
 majstra figurálnej keramiky a čestného občana Terchovej

kurátorka výstavy: Mgr. art. Monika Bezáková Bizmayerová

hudobný hosť: Ťažká muzika z Terchovej & Janka Patrnčiaková

garant: Peter Cabadaj


13.00 – 14.30 h
RIC TERCHOVEC

Veselo, veselo nám
Program detských folklórnych súborov a skupín zo Žilinského kraja

účinkujú: detské folklórne súbory Cipovička pri CVČ Žilina, Kelčovan z Čadce, Turiec z Martina, Lokčan z Lokce, Sliačanček z Liptovských Sliačov

moderátorka: Lucia Langová

scenár, réžia: Júlia Marcinová

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


14.45 – 16.45 h
RIC Terchovec

SENIORI XI. – Dávame to, čo je v našich srdciach
Program
 slovenských seniorských folklórnych súborov a skupín

účinkujú: seniorklub Družba z Trenčína, folklórny klub Omladina z Košíc, folklórne súbory Spiš – Stará škola z Popradu, Vagonár – Stará škola z Popradu, Svojina z Michaloviec, Nafurt z Bratislavy, Trenčan z Trenčína, detský folklórny súbor Turiec z Martina a jeho vedúci, ženská spevácka skupina Dolina z Omšenia, mužské spevácke skupiny Hájiček z Chrenovca-Brusna, Hnojňaňe z Michaloviec, Hanka Padyšáková z Omšenia, Imro Oravec z Košíc a ďalší

recitácia: Ida Rapaičová

námet, scenár, moderovanie, réžia: Alojz Špaček

asistenti realizácie: Naďa Čermáková & vedúci súborov a skupín

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


15.00 h
Kultúrny dom A. Hlinku

ZBOJNÍK JURKO
Premietnutie prvého slovenského celovečerného kresleného filmu pri príležitosti 100. jubilea narodenia jeho tvorcu

námet, animácia, scenár, réžia filmu: Viktor Kubal

vstupné slovo: Peter Cabadaj


17.00 – 17.30 h
RIC Terchovec  

OPRÁŠENÉ KRPCE & TANEČNÝ SÚBOR SEGEDÍN (Maďarsko)

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


18.00 – 19.30 h
RIC Terchovec

ARZÉN – 40 rokov na slovenskej hudobnej scéne
Koncert jubilujúcej kapely

hosť: folklórny súbor Rozsutec

garant: Peter Cabadaj


20.30 h
Amfiteáter Nad bôrami 

TERCHOVSKÁ MUZIKA – 10 rokov v UNESCO
Terchovský galaprogram

účinkujú: terchovské muziky Terchová, Sokolie, Pupov, Repáňovská muzika, Ťažká muzika, ženské spevácke skupiny Ženy spod Rozsutca, Sestry Opálkové, Terchovské ženičky & Terchovskí dôchodci, folklórny súbor Rozsutec, sólisti Martin Repáň, Zuzka Patrnčiaková

konferencierka: Michaela Pastorková

scenár, réžia: Vincent Krkoška

K.U.M.Š.T.
Terchovský symfonický orchester a zbor


23.30 – 04.00 h
RIC Terchovec

NOC S TERCHOVSKOU MUZIKOU

účinkuje: Terchovská muzika z dolniakov, ľudová hudba Parta

garant: Ivan Paška


NEDEĽA  6. augusta

Plagát nedeľa na stiahnutie

8.30 h
Kostol sv. Cyrila a Metoda

Svätá omša za nositeľov ľudových tradícií

celebruje: Mons. Viliam Judák – nitriansky biskup

hra na organe: Eva Halasová

účinkujú: Chorus & Spojené muziky terchovské

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


10.00 h
Areál pred obecným úradom

„A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE…“
55. konský vozový sprievod

scenár, réžia: Ján Miho

asistent realizácie: Jaroslav Lysičan


11.00 – 12.00 h
Areál pod sochou Juraja Jánošíka

  • VELEHRADSKÁ CHASA (Česko)
  • VALLDA FOLKDANSLAG (Švédsko)
  • Vystúpenie zahraničných folklórnych súborov

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


12.30 h
Areál pod sochou Juraja Jánošíka

„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY…“
Predstavovanie furmanov a muzík

scenár, réžia: Ján Miho


14.30 h
RIC Terchovec    

M.U.Z.I.K.A.
Záverečný galaprogram pod záštitou predsedníčky 
Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej

účinkujú: Spojené muziky terchovské, folklórne súbory Stavbár zo Žiliny, Kalužiar z Martina, Kysučan z Čadce, Podpoľanec z Detvy

moderátor: Lucia Langová

scenár, réžia: Peter Cabadaj

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

V prípade krajne nepriaznivého počasia sa programy z amfiteátra Nad bôrami presunú do RIC Terchovec


Sprievodné programy

2. – 31. august
Areál pred RIC Terchovec

Plagáty Jánošíkových dní (1963 – 2023)
Panelová výstava

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


4. – 31. august
Terchovská galéria umenia

Terchovská muzika
Panelová výstava

garant: Miestne kultúrne stredisko v Terchovej


SOBOTA 5. augusta

9.00 – 17.00 h
Vysunutá expozícia Považského múzea v Terchovej

Zbojníckym chodníčkom

garant: Považské múzeum v Žiline


NEDEĽA 6. augusta

10.00 – 16.00 h
Pod sochou Juraja Jánošíka

Remeselné dielne

garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


ZMENA PROGRAMU VYHRADENÁ

Podobné príspevky

Comments

Comments are closed.