Foto: Mesto Krásno nad Kysucou

V Krásne nad Kysucou padol rekord: Gurmánsky festival oslávil štvrťstoročie mesta 25-metrovým koláčom

KRÁSNO NAD KYSUCOU – Centrum Krásna nad Kysucou sa v nedeľu 21. júna premenilo na dejisko VIII. ročníka Gurmánskeho festivalu. Tohtoročné podujatie, ktoré sa nieslo v znamení 25. výročia udelenia štatútu mesta, prilákalo rekordný počet návštevníkov. Organizátorom prialo aj počasie, keďže avizované búrky sa nakoniec nekonali a podujatie sprevádzal slnečný deň.

Život na námestí pred Kultúrnym domom odštartoval už dopoludnia o 10:00 hod. Do kulinárskej súťaže sa zapojilo celkovo 25 tímov. Medzi nimi nechýbali miestne spolky, športovci, hasiči, poľovníci či zástupcovia mestských organizácií. Medzinárodný rozmer podujatiu dodala účasť cezhraničných partnerov z poľskej Gminy Milówka, susedného Zborova nad Bystricou a tímu z Vietnamu, ktorý verejnosť zaujal svojimi tradičnými jarnými závitkami.

Tradičné chute aj hviezdni šéfkuchári

Návštevníci festivalu mohli ponuku jedál ochutnávať prostredníctvom žetónového systému. Menu dominovali klasické kysucké špeciality, poľské zemiakové placky, ako aj rôzne druhy guľášov pripravovaných priamo v kotlíkoch.

Pozvanie na festival prijali aj renomovaní odborníci – trojnásobný šéfkuchár roka Ľubomír Herko a miestny rodák Tomáš Chilý, ktorý má skúsenosti z prestížnych zahraničných reštaurácií. O mimoriadny bod programu sa postaralo združenie Poľovníci regiónu Kysúc pod vedením Pavla Šutého, ktorí za zvukov poľovníckych trúb priniesli pečeného diviaka.

Narodeninový rekord v podobe metrového koláča

Najväčším lákadlom dňa bolo oficiálne krájanie symbolického 25 metrov dlhého Metrového koláča, ktorý organizátori pripravili na počesť štvrťstoročia mesta. Na pečení tejto sladkej dominanty sa podieľali desiatky miestnych kuchárok, škôl a dobrovoľníkov.

Slávnostného aktu sa o 13:00 hod. ujal primátor mesta Jozef Grapa. Pri krájaní mu asistovali viacerí hostia, vrátane primátora Čadce Mateja Šimáška, starostu Milówky Krzysztofa Kamińského, poslanca NR SR Jozefa Cecha, poslancov VÚC Žilina Martina Kapitulíka a Anny Belousovovej a starostu Dunajova Jaroslava Brodeka. Atmosféru dotvorilo vystúpenie folklórnej skupiny FSk Vrabčiar. O obrovský koláč bol enormný záujem a rozpredal sa v priebehu niekoľkých minút.

Mesto, ktoré žije pospolitosťou

Popoludní o 15:00 hod. primátor Jozef Grapa oficiálne poďakoval všetkým organizátorom a súťažiacim a odovzdal ocenenia za najlepšie festivalové výkony. Vo svojom príhovore vyzdvihol najmä skutočnosť, že festival opäť ukázal silu miestnej komunity, spojil rodiny aj cezhraničných partnerov a potvrdil svoju stabilnú pozíciu v kultúrnom kalendári regiónu Kysuce.

Kulinársky zážitok počas celého dňa dopĺňal kultúrny program. Na pódiu sa vystriedali Kysucká vrchárska heligónka, skupina AT BAND a Kysucká muzička. Celým podujatím sprevádzala moderátorka Zuzana Zuzčáková Gacíková.

Staršie články

Pridaj komentár