Ilustračná fotka. Foto:pixabay.com

Obeťou medveďa na Liptove má byť 31-ročná Bieloruska

Ministerstvo životného prostredia konkretizovalo, že k tragickej udalosti došlo v lyžiarskom stredisku Jasná, časti Repiská.

Demänovská Dolina 16. marca (TASR) – Obeťou piatkového (15. 3.) tragického incidentu s medveďom na Liptove má byť 31-ročná občianka Bieloruska.

V sobotu o tom informovali z ministerstva životného prostredia (MŽP). Štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa ubezpečil, že ak sa potvrdí priamy útok medveďa, nič sa nebude ututlávať.

MŽP konkretizovalo, že k tragickej udalosti došlo v lyžiarskom stredisku Jasná, časti Repiská. Žena mala podľa envirorezortu zahynúť v dôsledku útoku medveďa. Okolnosti vyšetruje polícia, súčinný je Zásahový tím pre medveďa hnedého aj predstavitelia krízového štábu envirorezortu.

Orgánom činným v trestnom konaní poskytuje envirorezort plnú súčinnosť. „O ďalších krokoch budeme transparentne informovať. Ak sa potvrdí, že išlo o priamy útok medveďa, tak sa to tak aj pomenuje. Nič sa ututlávať nebude,“ dodal Kuffa.

Slovenské ministerstvo životného prostredia pripomenulo, že spoločne s Rumunskom predloží na najbližšie rokovanie Rady ministrov životného prostredia Európskej únie návrh na preklasifikovanie medveďa do nižšej kategórie, ktorý umožní efektívny a aktívny zásah do populácie medveďa.

V tejto súvislosti MŽP vykonalo ešte v januári analýzu, ktorú prekonzultovali s odborníkmi. Na najbližšiu schôdzu parlamentu predložia návrh na zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ako v piatok informovala polícia, dvojicu ľudí mal pri vrchu Na jame v katastri Demänovskej Doliny naháňať medveď. Muža vypátrali v poriadku, ženu našli bez známok života

Podobné príspevky