Foto: Horská záchranná služba SR/Malá fatra

Nevoľnosť v Snilovskom sedle v Malej Fatre, záchranári poskytli turistovi kardiopulmonálnu resuscitáciu aj s jedným výbojom AED

V sobotu 9.3.2024 bola HZS požiadaná o pomoc pre turistu, ktorý v Snilovskom sedle začal náhle pociťovať nevoľnosť spojenú s pálením za hrudnou kosťou.

Záchranári HZS, ktorí boli práve v tom čase na mieste, začali okamžite s vyšetrením pacienta a meraním vitálnych funkcií. Na pomoc im vyrazili ďalší dvaja záchranári HZS zo Štefanovej a rovnako bola o pomoc požiadaná aj posádka VZZS zo Žiliny.

Počas prípravy pacienta na transport, nastala u pacienta zástava obehu. Záchranári na mieste začali okamžite s KPR aj s použitím AED, po prvom výboji z AED (Automatický externý defibrilátor) sa podarilo obnoviť srdcovú činnosť pacienta.

Lekárka VZZS po prílete vrtuľníka nadviazala na už vykonané výkony záchranárov a poskytla pacientovi rozšírenú zdravotnú starostlivosť. Lekárka si následne prevzala pacienta do svojej starostlivosti a pacient bol letecky transportovaný do nemocničného zariadenia.

Touto cestou sa chcú záchranári HZS poďakovať posádke VZZS Žilina za spoluprácu pri záchrannej akcií a prevádzkovateľovi kabínkovej lanovky vo Vrátnej za predĺženie otváracích hodín.

Podobné príspevky