Ilustračná fotka. Foto: Medvedí Lesný Duch

Neďaleko Vlkolínca eliminovali problémovú medvedicu

Podľa hovorcu mesta Ružomberok išlo o päťročnú medvedicu, ktorá vážila 107 kilogramov.

Autor TASR

dnes 10:35,aktualizované dnes 15:46

Ružomberok 3. novembra (TASR) – Problémovú medvedicu v blízkosti Vlkolínca pri Ružomberku pred niekoľkými hodinami eliminoval zásahový tím. Informoval o tom hovorca Ružomberka Vladimír Miškovčík. TASR to potvrdili aj zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP).

Podľa Miškovčíka išlo o päťročnú medvedicu, ktorá vážila 107 kilogramov. „Zaujímavosťou je, že bola pravdepodobne po zrážke, keďže jej chýbali zuby a v poslednom období sa vo Vlkolínci dokonca prikrmovala motorovým olejom. Ide zároveň o medvedicu, ktorá nedávno ohrozovala obyvateľov Vlkolínca priamo vo dvoroch domov,“ poznamenal.

Vo štvrtok (2. 11.) zasahoval tím pre medveďa hnedého aj v mestskej časti Biely Potok, kde našli zrazeného jedinca. „V tomto prípade išlo tiež o medvedicu, asi tri roky starú s hmotnosťou okolo 60 kilogramov,“ konkretizoval hovorca mesta. Zviera ostalo po zrážke ochrnuté. Zásahový tím v spolupráci s mestskou políciou medvedicu dohľadal a usmrtil, následne ju odovzdali miestnej Poľovníckej spoločnosti Ružomberok.

V minulosti v Ružomberku spôsobovali medvede problémy na mestskom cintoríne. Opakované návštevy medveďov v októbri hlásili ľudia napríklad aj v záhradkárskej oblasti Mičinô neďaleko sídliska Baničné. K materiálnym škodám väčšieho rozsahu nedochádzalo, no zaznamenali zničené ovocné dreviny a oplotenia v okolí záhrad rodinných domov.

Miškovčík v piatok ubezpečil, že prioritou mesta je zaistiť bezpečnosť zdravia a majetku obyvateľov.

Zásahový tím eviduje v rámci tohto roku do dnešného dňa 38 usmrtených medveďov v dôsledku zrážky s motorovým vozidlom, prípadne usmrtených na železnici. „V tomto období môžeme zvýšenú dopravnú mortalitu vysvetliť najmä migráciou medveďov na zimoviská. Medvede sa presúvajú z polí, kde bola pokosená kukurica a kde už nemajú úkrytové možnosti, do vyšších polôh. V nepokosenej kukurici medvede zvykli prespávať, teraz sa však za potravou viac presúvajú,“ ozrejmili štátni ochranári.

Aktuálne medvede hľadajú okrem posledných zvyškov kukurice na pokosených strniskách zdroj potravy najmä v blízkosti ovocných sadov a tiež v listnatých lesoch s úrodou žaluďov či bukvíc. Ochranári uviedli, že toto obdobie je pre medvede kľúčové na vytvorenie si dostatočných energetických rezerv pre blížiaci sa zimný spánok.

Podobné príspevky