Na jarmoku v Martine nebudú chýbať ľudoví výrobcovia ani komedianti

Na archívnej snímke návštevníci na Michalskom jarmoku v Múzeu slovenskej dediny v prírode v Martine. Foto: FOTO TASR – Erika Ďurčová

Lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí záujemcov v rámci projektu Uč sa v múzeu! do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budú môcť aj vyskúšať.

Martin 26. septembra (TASR) – Jarmočnú atmosféru zažijú návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine v nedeľu 1. októbra na Michalskom jarmoku. Podľa kultúrno-propagačnej manažérky SNM v Martine Mileny Kiripolskej na ňom predvedú remeselníci a ľudoví výrobcovia rôzne výrobné techniky.

Doplnila, že budú ponúkať napríklad drevené a prútené výrobky, hlinený riad, textilné produkty, šperky a hračky. „Z bohatej trhovej ponuky môžu návštevníkov zlákať medovníky, domáci kváskový chlieb a iné druhy koláčov alebo pečiva, medovina a ďalšie včelie produkty, bylinky či korenie,“ priblížila.

Pripomenula, že v minulosti nesmeli na jarmokoch chýbať kočovní komedianti a bábkari. „Návštevníkov bude zabávať divadielko Tyjátr, ktoré predvedie tradičné bábkové predstavenie Herkules alebo Dobytie pekla o 11.00 h a 14.00 h. K prechádzke po jarmoku neodmysliteľne patrí aj melódia flašinetu jeho principála Ivana Gontka. Život v stredoveku priblížia členovia skupiny Kompánia z Turca. V ich podaní sa návštevníci oboznámia s vojenským výcvikom, historickými zbraňami, lukostreľbou, dobovým právom a trestami za jeho porušenie,“ uviedla.

Lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí záujemcov v rámci projektu Uč sa v múzeu! do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budú môcť aj vyskúšať. „Oboznámia sa aj s technológiou farbenia modrotlače – postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi ‚papu‘ a prípravou farbiacej indigovej zmesi ‚kypy‘,“ dodala s tým, že kupovať a zjednávať môžu návštevníci na burze kníh a starožitností.

Podobné príspevky