Demänovská jaskyňa Slobody

Popis atrakcie

Demänovská jaskyňa slobody, už dlhé roky udivuje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky, či trblietavými jazierkami. Aj preto patrí do prvej desiatky najkrajších jaskýň v Európe a medzi najnavštevovanejšie jaskyne na Slovensku.

Demänovská jaskyňa slobody sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier vo vápencovom masíve Demänovskej hory v Demänovskej doline. Je vzdialená približne 11km od Liptovského Mikuláša.

Demänovská jaskyňa slobody bola objavená v roku 1921 objavným ponorom. Po vybudovaní prístupových chodníkov a inštalovaní elektrického osvetlenia ju v roku 1924 sprístupnili širokej verejnosti.

Mohutné podzemné priestory Demänovskej jaskyne slobody sa rozprestierajú v piatich poschodiach, aj vďaka tomu môžu návštevníci obdivovať unikátny kvapľový vodopád vysoký 6 m, ale aj 40 m hlbokú priepasť.

Prehliadkový trasa sa delí na dva okruhy. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Dlhý okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom okruhu približne 100 min.

Medzi najzaujímavejšie priestory systému Demänovskej jaskyne patria jedinečné sintrové formy, stropy bohato zdobené kvapľovou výzdobou, typické riečne modelované chodby a stropné korytá. Raritou jaskyne sú jaskynné perly v podobe hrachových guľôčok vo Veľkom dóme, inovaťové stalaktity a Kamenné slnko v Klenotnici.

Ku vstupu do jaskyne, ktorý sa nachádza v dolinke Točište, vedie serpentínový chodník spestrený informačnými panelmi. Dĺžka chodníka je asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 – 15 min.Môže sa Vám hodiť ponuka na Hauzi: ubytovanie Demänovská Dolina

Mapa
TURISTICKÁ MAPA (GPS 48.99817, 19.58345)
GOOGLE MAPY (NAVIGÁCIA)
Turistická mapa
Mapa

 NÍZKE TATRY  LIPTOV

Kontakt

Podobné príspevky