Foto: Liptovské múzeum

Výstava „Ide o stoličky“ v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline bude trvať do 30. septembra

Jana Babušiaková, Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Môžu byť luxusné i jednoduché, historické i moderné. Sedíme na nich takmer každý deň doma, v práci či v škole alebo aj na záhradnej párty. Stolička je tu s nami už dlho, mení sa spolu s človekom, dobou a spoločenským postavením. Prispôsobuje sa nášmu telu, ale nezriedka mení aj nás vo fyzickom i metaforickom slova zmysle.

Výstava Liptovskej galérie P. M. Bohúňa „Ide o stoličky“ je vstupom súčasného umenia do historických priestorov parížovskej kúrie v Múzeu liptovskej dediny v skanzene Pribylina.

Tentoraz sa hľadanie prienikov medzi starým a novým zameralo na dialóg s historickou nábytkovou expozíciou, konkrétne so zostavami stoličiek, ktoré reprezentujú prehľad historických štýlov. Počas letnej sezóny ich doplnia diela ôsmich súčasných slovenských vizuálnych umelcov a umelkýň, ktorí pracujú s týmto konkrétnym kusom nábytku. Stolička u nich netvorí doplnok, ale hlavnú úlohu v maľbe, kresbe, multimédiách či objekte.

Skupinová výstava prezentuje posun v uvažovaní o týchto predmetoch z roviny úžitkového umenia či designu do súčasného umenia a predstaví aj rôzne umelecké stratégie, pracujúce so stoličkou ako významným fenoménom minulosti i súčasnosti. Ide o rad funkcií, ktoré nám ponúka, ale aj o množstvo významov, ktorý tento kus nábytku evokuje. Jej rozhojdaním či “rozviklaním” možno naznačiť nestabilitu, ak sa zameriame na jej ergonomický tvar a drevený materiál, zistíme niečo o vzťahu medzi živým a neživým, telesným a pre telo zhotoveným. Aj taký obyčajný predmet ako je stolička dokáže odhaliť vzťahy medzi ľuďmi – môže byť symbolom moci i nástrojom disciplíny, vo dvojici sa naopak stáva archetypom dialógu a komunikácie.

Tieto významy autori a autorky odhaľujú v najrozličnejších druhoch bežných stoličiek z našej nedávnej minulosti (20. storočie a prvá dekáda 21. storočia). Ich diela tak posúvajú historickú optiku nábytkovej expozície, dopĺňajú ju o nové kontexty a možno aj spomienky a skúsenosti, ktoré sme podobnými objektami sami mali. Spoznáte tam aj tú svoju?

Miesto: Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Kurátorka výstavy: Jana Babušiaková

Vystavujúci autori: Anton Čierny, Martin Derner, Ľudmila Hubová Machová, Peter Ilčík, Marek Kvetan, Denisa Slavkovská, Lucia Veselá, Gabriela Zigová

Spolupráca: Liptovské múzeum

Trvanie výstavy: 1.7. – 30.9.2024

Podobné príspevky