Mesto Martin odovzdá zdarma 1000 záhradných kompostérov pre rodinné domy

Kompostér, ilustračná snímka. Foto: www.metallmoebel24.de

Primátor Martina Ján Danko pripomenul, že priemerný Slovák ročne vyprodukuje okolo 450 kilogramov odpadu.

(TASR) – Mesto Martin odovzdá zdarma 1000 záhradných kompostérov pre rodinné domy. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej ich zakúpili vďaka podpore z Environmentálneho fondu v oblasti rozvoja odpadového a obehového hospodárstva.

Doplnila, že záujem môžu obyvatelia rodinných domov nahlásiť v pracovných dňoch na oddelení životného prostredia a komunálnych služieb Mestského úradu v Martine. „Na e-mailovú adresu martin.magursky@martin.sk alebo telefonicky na čísle 0917739834. Kompostéry záujemcom odovzdajú po podpise Zmluvy o odovzdaní a prevzatí. Súčasťou dodávky je návod na montáž a obsluhu kompostéra a správne kompostovanie. Vzhľadom na obmedzené množstvo kompostérov ich pridelia záujemcom v poradí, v akom prejavia záujem,“ uviedla Kalmanová.

Primátor Martina Ján Danko pripomenul, že priemerný Slovák ročne vyprodukuje okolo 450 kilogramov odpadu. „Približne tretinu tvoria zvyšky stravy, potraviny a iný biologický odpad. Ten práve obyvatelia rodinných domov vedia ešte zužitkovať po skompostovaní ako kvalitné prírodné hnojivo, a tým tiež prispejú k zníženiu celkového množstva vyhodeného odpadu. Verím, že o túto formu triedenia odpadu bude záujem a obyvatelia aj takto prispejú ku krajšiemu, zelenšiemu a udržateľnejšiemu Martinu,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *