Obľúbený bikesharing sa vracia do ulíc Žiliny, v tomto roku sa rozšíri o nové stanice i bicykle

Žilinčania a návštevníci krajského mesta budú môcť zdieľané bicykle v rámci projektu BikeKIA využívať opäť od piatku 25. marca. Aj tento rok sprístupní mesto obľúbenú službu v novej sezóne skôr, oproti pôvodne plánovanému termínu na začiatku apríla. Nadšenci bicyklovania si budú môcť vypožičať 123 bicyklov, ktoré nájdu na 21 staniciach v meste s pevnými stojanmi. Služba zdieľaných bicyklov vďaka Nadácii Kia Slovakia zostáva pre užívateľov naďalej bezplatná pri dodržaní platných pravidiel, a to 30-minútového intervalu výpožičky a miesta vrátenia bicykla. Aktuálna sezóna so sebou prináša aj očakávanú novinku. Možnosti bikesharingu sa v Žiline tento rok rozšíria o osem nových virtuálnych stanovísk a 22 ďalších bicyklov.    

Bicykle po minulej sezóne prešli generálnou opravou, ktorá pozostávala z výmeny poškodených alebo opotrebovaných dielov, nastavenia a očistenia bicyklov tak, aby boli pripravené od prvého dňa sezóny pre záujemcov.

V aktuálnom roku pripravilo mesto v spolupráci s garantom služby Nadáciou Kia Slovakia novinku, ktorá poteší všetkých užívateľov bikesharingu. Služba sa do júna tohto roku rozšíri o 22 bicyklov a osem virtuálnych staníc. Nebudú teda pozostávať z pevných dokov (stojanov), ale budú viditeľné najmä v aplikácii na mapovom podklade. Na mieste virtuálnej stanice bude umiestnený len označník tak, ako ho poznáme zo súčasných staníc a tiež bude na zemi vyznačené logo BikeKIA. Takto budú môcť užívatelia zaparkovať alebo si vypožičať zdieľané bicykle rovnakým spôsobom, pričom bicykel odstavia na svoj stojan čo najbližšie k označníku. Investícia do rozšírenia bude žilinskú radnicu stáť jednorazovo vyše 36-tisíc eur. Na zvýšenom náklade za prevádzku sa bude podieľať spolu s Nadáciou Kia Slovakia, ktorá novým bicyklom zároveň zabezpečí licencie a poistenie.

Projekt zdieľaných bicyklov sa aj vlani tešil v Žiline obrovskej popularite, keďže zaznamenal 148 992 prenájmov bicyklov s priemernou dĺžkou výpožičky 12 minút. Najsilnejšími mesiacmi z pohľadu počtu výpožičiek boli letné mesiace v júni s 24 856 výpožičkami a v júli s 23 568 výpožičkami. Najvyťaženejšie stanice dlhodobo sú Námestie A. Hlinku a COOP Polomská na sídlisku Vlčince. Naopak, najmenej frekventované stanice sú Lesopark a v minulom roku aj UNIZA, čo bolo zapríčinené absenciou študentov na Žilinskej univerzite v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

Záujemcovia o službu sa môžu aj teraz bezplatne zaregistrovať prostredníctvom webu www.bikekia.sk alebo aplikácie BikeKIA dostupnej bezplatne pre Android a iOS. Následne si budú môcť prostredníctvom smartfónu požičať bicykel zo stojana na 30 minút bezplatne. Poplatok za prekročenie stanovenej 30-minútovej bezplatnej tarify sa ani v aktuálnej sezóne nemení. Ostáva naďalej vo výške 20 eur, pričom za každú ďalšiu jednu hodinu bude užívateľovi účtovaný rovnaký poplatok 20 eur, avšak v maximálnej dennej výške 100 eur. Súčasťou staníc sú stojany na bicykle a informačný panel s popisom systému – návodom na požičanie a vrátenie bicykla. Každý bicykel má zabudovaný GPS lokalizátor.

Hlavným partnerom projektu je Nadácia Kia Slovakia a prevádzkovateľom je mesto Žilina, pre ktoré spoločnosť ARRIVA Slovakia a.s. dodala plne funkčný systém a denne zabezpečuje jeho plynulú prevádzku. Viac informácií o projekte nájdete na: https://bikekia.sk.

Zoznam nových staníc (plánované spustenie od júna 2022):

  • Slnečné námestie – pred Základnou školou Námestie mladosti, Hájik
  • Rudiny II. – Námestie Richarda Marsinu, Hliny
  • La Scala – Oravská cesta, Bôrik
  • Borová – pri Kostole Dobrého pastiera, Solinky
  • FRI – pred Fakultou riadenia a informatiky, Veľký diel
  • Pačino – Slovanská cesta, Vlčince
  • Cyrila a Metoda, Vlčince
  • Košická – Tesco HM

K tejto téme si môžete vypočuť aj Podcast mesta Žilina, v ktorom sa dozviete viaceré zaujímavosti o bikesharingu v našom meste – https://open.spotify.com/show/5HCbGg25GiOGHCu5Xp8Zhw.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *