Slovenský turista spadol z hrebeňa Malej Fatry, pri páde utrpel zranenia tváre a rúk. Prvú pomoc mu poskytli ďalší turisti zo skupiny

Dráha pádu turistu, Foto: HZS Malá Fatra

 

Krátko pred poludním dňa 18.03.2023 bol na tiesňovú linku HZS „18 300“ nahlásený pád slovenského turistu z hrebeňa medzi Sedlom Bublen a Malým Kriváňom smerom do Belianskej doliny, ktorého z chodníka podľa popisu svedkov sfúkol poryv vetra. Mužovi sa podarilo po cca 300 metroch zachytiť o porast a pád zastaviť, no utrpel povrchové poranenia rúk a tváre.

Navyše mu počas pádu vyzulo jednu topánku, ktorá spadla do doliny,  čo mu skomplikovalo návrat späť na hrebeň. Jedna turistka zo skupiny, s ktorou bol na túre, zostúpila k nemu a poskytla mu prvú pomoc.

Ďalší člen skupiny privolal pomoc. Ako prvý sa k mužovi dostal dobrovoľný záchranár HZS, ktorý sa náhodou nachádzal pod Malým Kriváňom. Ďalší horskí záchranári sa k mužovi dostali lanovou dráhou cez Snilovské sedlo a ďalej na lyžiach cez Sedlo Bublen. Pomocou lanovej techniky sa jeden záchranár spustil k mužovi, zaistil ho a pomocou lana Dyneema bol následne vyprostený z exponovaného terénu.

Po ošetrení poranení mu záchranári poskytli obuv a rukavice a  odprevadili ho do Snilovského sedla, odkiaľ s ním lanovou dráhou pokračovali do Vrátnej. Na ďalšie ošetrenie už na vlastnú žiadosť pokračoval v sprievode kamarátov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *