STREČNO: Prípadný zosuv by paralyzoval hlavnú dopravnú tepnu krajiny. Hrozí, že pod Strečnom zostane len jeden pruh pre obidva smery

Na snímke cesta I/18 v katastri Strečna počas obmedzenej premávky v jednom jazdnom pruhu z dôvodu degradácie oporného a stabilizačného múru. FOTO: TASR/E. Ďurčová
Na snímke cesta I/18 v katastri Strečna počas obmedzenej premávky v jednom jazdnom pruhu z dôvodu degradácie oporného a stabilizačného múru. FOTO: TASR/E. Ďurčová

22.02.2023, 00:00

Tomáš GaraiTOMÁŠ GARAI hnonline.sk
  • V tiesňave popri Váhu sa pod hradom Strečno jazdí v troch pruhoch už takmer 14 rokov.
  • Toto zlepšenie, ktoré malo byť len dočasné do otvorenia tunela Višňové, je však aktuálne na 300-metrovom úseku minulosťou.
  • Úzke hrdlo na severe krajiny sa však môže stať v budúcnosti ešte užším.
  • Viac ekonomického a politického spravodajstva nájdete na HNonline.sk.

Sľub Roberta Fica o diaľnici do Košíc v roku 2010 medzičasom zľudovel. Keď už bolo jasné, že sa šibeničný termín nestíha, jeho minister dopravy Ľubomír Vážny dal aspoň dočasne urobiť na nebezpečných vážskych serpentínach pod Strečnom trojpruhy.

Stalo sa tak na dvoch úsekoch, ktoré vyhovovali šírkou. Vyťažená cesta tým mohla obslúžiť viac vozidiel, respektíve doprava mala byť plynulejšia.
image

Višňové sa komplikuje. Kľúčový diaľničný tunel na D1 dopláca na rozhodnutia z minulosti

Malo však ísť len o prechodné riešenie, kým sa nepostaví tunel Višňové. V súčasnosti trojpruhy bez tejto diaľničnej alternatívy fungujú už 14. rok. Veľké denné intenzity vozidiel, ako aj počasie sa však pod stav cesty v exponovanom teréne podpísali. Začala sa prepadávať do priepasti.

Cestári tak nedávno pristúpili k zúženiu jedného trojpruhového úseku do dvoch pruhov. Čoskoro tu však môžu so sanáciou zosuvu prísť ešte väčšie komplikácie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *