Do parlamentu mieri pozmeňovací návrh so sídlami odvolacích súdov, v Žiline zostane len pracovisko podriadené B.Bystrici

V najnovšej verzii súdnej mapy sa objavil nový pozmeňujúci návrh z dielne Ministerstva spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej. Žilinskému krajskému súdu hrozí absolútny zánik. Namiesto neho vznikne len pracovisko, ktoré bude plne podriadené Odvolaciemu súdu v Banskej Bystrici.

Je to už v podstate 4 návrh súdnej mapy týkajúcej sa práve krajských súdov. Zo súčasného počtu 8 krajských súdov by ostali len po novom tri odvolacie súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Richard Rybníček, primátor Trenčína

Trenčiansky primátor Richard Rybníček volá po zachovaní Krajského súdu v Žiline. Tvrdí, že najnovší návrh súdnej mapy počíta so zachovaním troch z ôsmich krajských súdov – v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.

Poslanec parlamentu a šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš hovorí o hľadaní kompromisu, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková má prísť rokovať na zasadnutie poslaneckého klubu.

 

 

 

Michal Šipoš, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky od roku 2020

 

„Ráno sme sa dozvedeli, že existuje pozmeňujúci návrh, o ktorom majú tento týždeň hlasovať poslanci. Týka sa zmeny v súdnej mape. Ukazuje sa, že sa koaličná rada dohodla, že za každú cenu súdnu mapu pretlačí,“ podotkol primátor Trenčína.

Kritizuje, že má návrh počítať okrem zrušenia trenčianskeho krajského súdu aj so zrušením Krajského súdu v Žiline. Ministerku vyzýva, aby žilinský krajský súd ponechala.

„Aby neboli tri krajské súdy, ale aby boli štyri krajské súdy. Aby sa k tým trom pridala ešte aj Žilina, ktorá by obhospodarovala celú Oravu, celé severné a stredné Považie,“ dodal Rybníček.

Cieľom koalície je podľa Šipoša naplnenie míľnika v pláne obnovy. „Preto sa snažíme do poslednej chvíle hľadať kompromis s pani ministerkou tak, aby to mohlo prejsť v parlamente. Aj keď nebudú všetci šťastní a nadšení, reformy bolia,“ argumentuje poslanec. Súdy by mali byť podľa neho rozmiestnené čo najproporčnejšie. (tasr)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *