Svetový týždeň dojčenia, pri tejto príležitosti Fakultná nemocnica s poliklinikou vydala novú brožúru pre mamičky

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Roman Hanc
Prvý augustový týždeň  je každoročne príležitosťou ešte viac zdôrazniť význam podpory dojčenia a výhod materského mlieka V žilinskej nemocnici sme sa rozhodli vytvoriť  stručný a prehľadný dokument zameraný na benefity pre  mamičku aj  novorodenca. Na izbe si ho oddnes nájde každá rodička.

 V dnešnej dobe na nás vyskakuje až príliš veľa informácií z rôznych zdrojov, takže je ťažké vybrať si z nich tie skutočne relevantné a podložené odbornými skúsenosťami. V novej jednolistovej brožúrke  nájdu ženy súhrn argumentov na podporu dojčenia. Zároveň na novorodeneckom oddelení naďalej pôsobia laktačné sestry, samozrejmosťou je okamžité priloženie „koža na kožu“ po narodení a  „rooming-in“, ktorý v „ľudskej“ reči jednoducho znamená, že dieťatko je počas celej hospitalizácie na izbe spolu s matkou.

Naším cieľom je naďalej skvalitňovať a dodržiavať postupy na podporu úspešného dojčenia a robíme všetko pre to, aby sme sa neustále zlepšovali a posúvali vpred  Svetový týždeň dojčenia je pripomienkou tiež pre nás a našich kolegov, že práve nemocnica je prvou a nesmierne dôležitou oporou, dôverníkom a sprievodcom mamičiek na ich novej ceste života.

 A čo tie výhody dojčenia? Tak napríklad
✅ materské mlieko znižuje výskyt alergií, je prevenciou a zároveň liečbou hnačky,
✅ dojčenie znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat,
✅ materské mlieko obsahuje dôležité látky pre optimálny rast a vývoj dieťaťa, znižuje chorobnosť u matky aj dieťaťa,
✅ u žien, ktoré dojčia, je dokázateľne menšie riziko vzniku rakoviny prsníkov alebo vaječníkov,
✅ dojčenie je prevenciou výskytu depresií,
✅ 100 ml materského mlieka obsahuje 1,5 g bielkovín, 4 g tukov, 7 g laktózy,
✅ dojčením spálime približne 500 kalórií denne.

A mnohé ďalšie benefity, ktoré si môžete prečítať v našej novej brožúrke alebo si ju rovno stiahnuť
Ďakujeme našim maminkám z pôrodnice, ktoré nám umožnili byť na chvíľku súčasťou ich krásnych momentov dojčenia, aby sme pre vás vytvorili tieto fotky k príspevku.

ℹ️ Svetový týždeň dojčenia vyhlásila v roku 1992 Svetová aliancia na podporu dojčenia. Prvý augustový týždeň sa ním pripomína podpísanie Deklarácie o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia na Svetovom summite o deťoch vo Florencii začiatkom augusta 1990.
FNSP v Žiline

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *