15 vecí, ktoré robia srdeční a dobrí ľudia bez toho, aby si to uvedomovali

                                                                        Fotografia: https://eduworld.sk/
 

Niektorí ľudia sú prirodzene dobrí, srdeční a pohodoví, no a iní sa o to musia viac snažiť. Nie je ťažké stať sa dobrým človekom, ale zvyčajne sa to nedeje samo od seba. Ak chcete byť dobrým človekom, musíte robiť životné rozhodnutia, ktoré sú v súlade s vašimi presvedčeniami a hodnotami.

Bez ohľadu na to, koľko máte rokov alebo v akej fáze života sa nachádzate, môžete sa naučiť stať sa srdečným  a dobrým človekom. Keď pochopíte, čo robia dobrí ľudia bez toho, aby si to uvedomovali, môžete ich napodobňovať a vedome robiť rovnaké rozhodnutia. Po chvíli sa pre vás vedomé úsilie stane pozitívnym zvykom a svoje správanie si už ani nebudete uvedomovať. Prvým krokom k tomu, aby ste sa stali lepším človekom, je chcieť ním byť. Ak to chcete, už ste s týmto procesom vlastne začali a môžete pokračovať tak, že si budete formovať vlastnosti srdečných a dobrých ľudí. V čom sú títo ľudia pre nás vzorom?

1. Uznávajú svoje silné stránky

Ak človek vie rozpoznať svoje silné stránky, cíti sa sebavedomo a svoju osobu vníma pozitívne. Keď dokáže o sebe uvažovať pozitívne, nie je ani k ostatným kritický a vyžaruje okolo seba pozitivitu. Dokáže sa tiež vyhnúť nezdravým porovnávaniam, ktoré môžu vyvolať negatívne emócie. Ak chcete rozpoznať svoje silné stránky, začnite vytvorením ich zoznamu. Premyslite si niektoré zo svojich silných stránok a zapíšte si všetko, čo vám napadne. Táto aktivita vám pomôže uznať nielen samých seba, ale prijať aj silné stránky iných ľudí.

2. Vedia komunikovať

Dobrí ľudia majú tendenciu správne komunikovať vo všetkých situáciách, či už vo vzťahoch, v rodine alebo v práci. Efektívna a pozitívne naladená komunikácia si vyžaduje sebaovládanie a ohľaduplnosť, ale ak ju človek ovláda, život je krajší. Väčšina ľudí podvedome vyhľadáva nezhody a konflikty, ktoré vedú skôr k hádke ako k rozhovoru. Charizmatickí a okúzľujúci ľudia sa snažia vyjsť s každým. Preto sa snažia nájsť tému, v ktorej majú s druhým účastníkom rozhovoru niečo spoločné. Pomáha to naštartovať zaujímavú konverzáciu a navodiť pozitívne emócie hneď na začiatku. Vyjadrite svoje názory, potreby a túžby, ale nerobte to spôsobom, ktorý ubližuje ostatným. Keď komunikujete týmto spôsobom, prebieha efektívny a úprimný rozhovor, ktorý môže viesť k riešeniu alebo prehĺbeniu vzťahu.

3. Myslia na druhých

Srdeční a dobrí ľudia vždy myslia na iných ľudí. Aj keď je ľahké byť sebecký a neustále robiť to, čo je pre seba najlepšie, nemali by to ľudia robiť vždy. Nie je vhodné  sa poddávať všetkému, čo chcú ostatní, ale nie je vhodné robiť len  veci, ktoré iba vám vyhovujú a vaše nekonečné sebectvo ubližuje najbližším. Dobrí ľudia myslia na druhých skôr, ako sa rozhodnú urobiť nejaké zmeny alebo nové veci. Pracujú na tom, aby porozumeli tomu, ako ich činy ovplyvnia ostatných a snažia sa byť ohľaduplní.

4. Ovládajú svoj hnev

Srdeční a dobrí ľudia nie sú impulzívni ani iracionálni. Málokedy niečo konajú alebo rozprávajú , keď sú nahnevaní. Keďže ovládajú svoj hnev, umožňuje im to zaobchádzať s ostatnými s rešpektom bez ohľadu na to, čo sa deje. Dobrí ľudia nechcú bojovať. Zameriavajú sa na dosiahnutie mieru a upokojenie všetkých, keď nastane napätie.

5. Dávajú komplimenty iným a neporovnávajú sa

Priateľskí ľudia chápu, že komplimenty druhým spôsobujú, že sa ľudia cítia dobre. Svedčí to aj o tom, že dokážu obdivovať úspechy a prácu iných. Nerobí im problém ľudí pochváliť, vyjadriť obdiv a zdieľať pozitívne veci o nich, kedykoľvek je to možné. Dobrí ľudia sa tiež vyhýbajú porovnávaniu sa s ostatnými. Vedia, že porovnávanie vedie k pochybovaniu o sebe, žiarlivosti, závisti a iným toxickým postojom a správaniu. Porovnávanie tiež vo výraznej miere zasahuje do schopnosti byť šťastným, pokojným a pozitívnym človekom.

6. Dôverujú iným ľuďom

Bez dôvery je ťažké, aby vzťahy prekvitali alebo dlho vydržali. Či už ide o priateľský, partnerský alebo pracovný vzťah, dôvera je nevyhnutná. Srdeční a dobrí ľudia si uvedomujú, že ak niekomu dôverujú, je pravdepodobnejšie, že ten druhý bude dôverovať aj im. Ľudia s dobrou povahou chápu, že ak dôverujú druhým, môžu sa cítiť šťastnejší a zdravší.

7. Robia všetko pre to, aby veci dotiahli do konca

Dobrí ľudia urobia čokoľvek, aby veci dokončili. Urobia všetko, čo povedali, prípadne sľúbili a vždy sa na nich môžete spoľahnúť. Sú zodpovední. Veľkorysí a láskaví ľudia tiež urobia niečo navyše, aby pomohli druhým, keď to potrebujú. 

8. Vážia si odlišnosti iných ľudí

Každý je iný a dobrí ľudia rozpoznávajú a oceňujú rozdiely. Oceňujú rôznorodé veci, ktoré ľudia dokážu urobiť. Oceňujú tiež ich úspechy a súcitia s nimi. Dobrí ľudia venujú čas aj tomu, aby si premysleli, ako môžu posilniť pozitívne stránky iných ľudí. Tiež sa vyhýbajú komentárom alebo vtipom o odlišnostiach iných ľudí. Či už ide o sexualitu, rasu, rodovú identitu, vzťahový stav, schopnosti alebo čokoľvek iné. Keď ide o tieto témy, nezapájajú sa do diskusie.

9. Sú čestní

Dobrí, láskaví a srdeční ľudia uprednostňujú úprimnosť. Aj keď ten druhý nechce počuť pravdu, dobrý človek si to premyslí tak, aby vo vhodnej chvíli povedal citlivo pravdu, lebo nechce klamať. Aj keď nechcú ubližovať iným, uvedomujú si dôležitosť čestnosti. Nedokázali by žiť s pocitom, že klamali.

10. Zostávajú pozitívni bez ohľadu na to, čo sa deje

Dobrosrdeční ľudia vyťažia z každej situácie to najlepšie, bez ohľadu na to, aká je. Vždy existujú pozitívne a negatívne aspekty každého činu,  ale oni sa snažia hľadať to dobré. K pozitívnemu vnímaniu reality motivujú aj iných ľudí. Vedia, že pozitívny pohľad na svet má množstvo výhod. Pomáha lepšie zvládať aktuálne ťažkosti, stres a problémy. Vedia, že všade okolo je veľa krásnych vecí a javov, ktoré máme šancu každý deň vždy nanovo objavovať a tešiť sa z nich. Stačí len chvíľočku postáť, zahľadieť sa správnym smerom a vychutnávať si tajomstvá, ktoré vám svet ponúka. Ak si dokážete aj malé veci vychutnávať, vaše dni budú krajšie a váš život bude bohatší a nebude plynúť tak rýchlo a jednotvárne 

11. Vážia si to, čo majú

Dobrí ľudia sú vďační za svoj život taký, aký práve prežívajú. Vďačnosť je pre nich úplne prirodzená a práve ona im dáva nekonečné množstvo pozitívnej energie. Môžete sa spoľahnúť na to, že si vážia a milujú každého vo svojom živote, a to aj vtedy,  keď sa objaví napätie a problémy.

12. Sú láskaví 

Dobrí ľudia sú láskaví ku každému. Snažia sa o to aj vtedy,  keď daného človeka nemajú obzvlášť radi alebo on ich nemá rád. Prijímajú túto skutočnosť takú, aká je. Uvedomujú si, že nie všetkým sa môžu páčiť. Prijímajú každého takého, aký je. Dokážu byť láskaví, pretože v druhých hľadajú to dobré a vidia ich plný potenciál. 

13. Sú trpezliví 

Aj napriek prekážkam a výzvam chápu, že napokon všetko skončí tak, ako má. Čakajú trpezlivo a pokojne, dokonca aj vtedy, keď sú veci napäté alebo nejdú podľa plánu. Dobrí ľudia sú trpezliví aj vo vzťahu k iným ľuďom. Chápu, že ľudia robia chyby a majú aj zlé dni. Keďže sú trpezliví, ľudia sa cítia s nimi  pohodlne aj v ťažkých chvíľach.

14. Sú štedrí

Skutočne dobrý človek je veľkorysý a ochotný dať všetko, čo môže. Chápe, že deliť sa s ostatnými je lepšie, ako získavať všetko len pre seba. Ak chcete pracovať na štedrosti, nemusíte dávať všetko, čo vlastníte. Namiesto toho sa zamerajte na to, aby ste boli otvorení dávať tým, ktorí majú menej šťastia ako vy.

15. Sú zdvorilí 

Dobrí ľudia sú zdvorilí a nerobia to preto, aby sa predvádzali alebo aby vyzerali lepšie ako ostatní, ale je to ich prirodzený prejav rešpektu. Či už niekomu podržia dvere alebo niekomu poďakujú za podržanie dverí, nikdy nevynechajú príležitosť využiť zdvorilostné spôsoby.

Byť dobrým človekom nie je ťažké. Stačí zaradiť do svojho života niektoré zvyky dobrosrdečných ľudí a rýchlo sa budete cítiť šťastní a spokojní. Nemusíte sa sústreďovať na všetky vyššie uvedené body. Zo začiatku vyskúšajte len niektoré. Rovnako nezabúdajte, že nemusíte byť stále dokonalí. Takže, keď niekedy urobíte chybu, je to normálne. Učíme sa všetci celý život. A niekedy sa najviac naučíme na vlastných chybách.

Zdroj: https://eduworld.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *