Tip na túru: Lietavský hrad

Zrúcanina Lietavského hradu sa nachádza 10 km od krajského mesta Žilina na strmom hrebienku medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná.

Lietavský hrad dal vystavať pravdepodobne niekto z rodu Balašovcov. Začiatkom 14.stor. zabral hrad Matúš Čák, ale po jeho smrti roku 1321, obsadili hrad vojská kráľa Karola Róberta a hrad vrátili Balašovcom. Hrad v priebehu stáročí niekoľkokrát zmenil majiteľov a bol viackrát prestavaný.

Od polovice 18. storočia je hrad opustený a za 250 rokov chátrania sa pamiatka dostala do havarijného technického stavu.

V súčasnosti sa o zrúcaninu hradu Lietava stará Združenie na záchranu Lietavského hradu. Od roku 2003 združenie postupne odstraňuje havarijný stav pamiatky a každým rokom je hrad bezpečnejší a zaujímavejší pre návštevníkov.

V zrekonštruovaných priestoroch je umiestnená stála expozícia venovaná histórii Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam. V roku 2018 sa expozícia rozrástla o hmatovú expozíciu. Všetky exponáty si môžete chytiť do ruky.

K hradu vedú značené turistické trasy z okolitých obcí. Najjednoduchší prístup je z Lietavy, časti Majer pešo po chodníku asi 30 minút. Náročnejší prístup je s Lietavskej Svinnej po strmom chodníku cca 45 min.

Môže sa Vám hodiť: ubytovanie Lietava

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *