Obvodné oddelenie policajného zboru V Ružomberku MIMORIADNE UPOZORŇUJE NA PODVODNÉ TELEFONÁTY

Ilustračná fotka
Upozorňujeme na podvodné telefonáty!
Počas pondelka 11.4 2022 zaznamenala Polícia v Ružomberku množiace sa prípady pokusov o podvodné konanie, ktorých obeťou sú seniori.
Podvodníci pritom začali využívať novú legendu, pod ktorou sa snažia vylákať od svojich obetí peniaze či iné cennosti. Neznáme osoby telefonicky kontaktujú vytipovaných seniorov, že sú pracovníci Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne alebo pošty a že im potrebujú doručiť zásielku a preto zisťujú adresu volaného seniora.
Ilustračná fotka

Krátko nato seniorom volá ďalšia osoba a predstaví sa ako policajt, zväčša ako pracovník kriminálnej polície a pýta sa na predchádzajúci hovor. Zároveň ho informuje, že to bol podvodný telefonát a nech sa doma dobre pozamyká a nikomu neotvára dvere len policajtom z kriminálnej polície. Popri tom zisťuje od seniora jeho adresu, či býva sám a taktiež jeho majetkové pomery otázkami typu, či má doma nejaké cennosti, zlato, peniaze. Získané informácie neskôr využívajú pri prevzatí od seniora pod rôznou zámienkou, napr. uloženie cennosti do bezpečia a ochrany ich majetku.

Podvodníci využívajú tlak na staršie osoby a požadujú rôznymi spôsobmi zaslať peniaze. Či už vkladom na účet, prevodom na účet alebo zaslaním cez rôzne platobné služby. Polícia vyzýva širokú verejnosť a najmä seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali, aby nekomunikovali s neznámymi osobami a hlavne, aby im nezasielali žiadne peniaze, resp. im neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje.
Prosíme o šírenie tejto správy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *