Ilustračná fotka. Liptovské múzeum v Ružomberku

Fotografická výstava v Liptovskom múzeu odkrýva brutalizmus komunizmu

Autorka sa vo svojej oblasti tvorivých aktivít zamerala na územie Poľska, Slovenska a krajín bývalej Juhoslávie.

V Liptovskom múzeu v Ružomberku môže verejnosť do konca marca vidieť výstavu poľskej fotografky Alicje Przybyszowskej, ktorej fotografie zachytávajú architektonické dedičstvo komunizmu. Fotografka sa zamerala na brutalizmus, ktorý bol trendom v architektúre a najvýraznejšie dominoval v 60. a 70. rokoch 20. storočia. TASR o tom informovala marketingová manažérka Liptovského múzea Slávka Križková.

Autorka sa vo svojej oblasti tvorivých aktivít zamerala na územie Poľska, Slovenska a krajín bývalej Juhoslávie. „Mnohé z týchto budov utrpeli rekonštrukciu, zničenie alebo vandalizmus. Svojimi prácami som sa pokúsila vytvoriť aspoň malú dokumentáciu predmetov, ktoré ešte odolali plynutiu času a činnosti ľudí. Často sú označované ako ťažké dedičstvo, symbol komunistického režimu, s ktorým sa treba nejako vyrovnať,“ uviedla Przybyszowska.

Przybyszowska vystavuje v Liptovskom múzeu na pozvanie ružomberského Fotoklubu RK 1924. „Je to posledná výstava pred rekonštrukciou našej sídelnej budovy v Ružomberku, ktorá potrvá niekoľko mesiacov. Sme nesmierne radi, že symbolicky na záver ponúkame priestor vynikajúcej poľskej autorke. Cezhraničná spolupráca je pre nás veľmi dôležitá a nenahraditeľná pri ďalšom rozvoji múzea,“ dodal riaditeľ Liptovského múzea Martin Hromada.

Podobné príspevky