Liptovská Mara nebezpečne rýchlo vysychá a odhaľuje pozostatky zatopených dedín. Ľudia sa prechádzajú po dne priehrady popri lodiach, ktoré uviazli na suchu.
Stav sucha na Slovensku je alarmujúci, čo sa už prejavuje aj na vodných tokoch a plochách.Hladina našej druhej najväčšej vodnej nádrže klesá nebezpečne rýchlo a má už menej než polovicu vody.











Ohrozený je rybolov, rekreácia, ale aj ekosystémy. Pohľad na Liptovskú Maru pripomína mesačnú krajinu, na suchom dne uviazli lode a breh zvažujúci sa k vode je posiaty zapáchajúcimi korýtkami (mušľami) v rozklade.
Vodohospodári ubezpečujú, že nejde o mimoriadnu situáciu. Hladina Liptovskej Mary klesla oproti maximálnej výške hladiny o neuveriteľných takmer 12 metrov. Po súši je možné zájsť až takmer dva kilometre od brehu z Palúdzky.
Znižovanie hladiny Liptovskej Mary síce nie je ničím nezvyčajným, a to najmä v zimných mesiacoch, keď je zrážok málo a sneh z hôr sa ešte nestihol roztopiť, miestni však začínajú mať obavy.Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, pripomenul, že nejde o žiadnu mimoriadnu situáciu.„Náš podnik postupuje v zmysle platného manipulačného poriadku, podľa ktorého sme požiadali okresný úrad o mimoriadnu a dočasnú manipuláciu na vodnej stavbe.
To znamená, že odtok z nádrže bude dočasne znížený s ohľadom na zabezpečenie všetkých potrieb užívateľov pod vodnou stavbou,“ vysvetlil. Liptovská Mara je aktuálne naplnená na 44 % celkového objemu, čo je stále v rozmedzí medzi minimálnou, (539,59 m n. m.) a maximálnou (564,89 m n. m.) výškou hladiny.V ohrození je rekreácia aj rybolov.
Znepokojenie obyvateľov, najmä čo sa týka neskoršej letnej rekreácie či rybolovu, však opodstatnenie má.Hovorca podotýka, že v prípade pretrvávajúceho sucha môže hladina ostať nízko.
O vodu však nemôže stavba prísť úplne. Netreba zabúdať na to, že nádrže plnia množstvo dôležitých funkcií, či už pri regulácii povodní alebo sucha.
Preto v prípade dlhodobého nedostatku vlahy vodná stavba najprv „obetuje“ iné, menej dôležité funkcie.„V prípade pretrvávajúceho suchého obdobia, ktoré sme tu už v minulosti mali a pravdepodobne aj budeme mať, to môže znamenať v krajnom prípade obmedzenie zabezpečovania potrieb ako je voda pre individuálne účel, t.j. odbery vôd pre závlahy súkromným osobám, rekreáciu či rybolov,“ hovorí Bocák.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.