Foto: TASR

Dnes je svetový deň prvej pomoci. Viac ako sto rokov je prvá pomoc základom činnosti Medzinárodnej federácie spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca

Už viac ako 100 rokov je prvá pomoc základom činnosti Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC). Spolu so svojimi 192 členskými národnými spoločnosťami (medzi nimi aj Slovenský Červený kríž) sa IFRC snaží reagovať na núdzové situácie vo všetkých častiach sveta a tiež pomáhať postihnutému obyvateľstvu bez diskriminácie.

S podporou Globálneho referenčného centra prvej pomoci (GFARC) je IFRC vedúcim poskytovateľom prvej pomoci v oblasti starostlivosti a odbornej prípravy na celom svete. Národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca každoročne vyškolia viac ako 23 miliónov ľudí na záchranu.

Svetový deň prvej pomoci sa pod týmto názvom pripomína od roku 2003, vždy druhú septembrovú sobotu a jeho iniciátorom je Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC). Cieľom tejto iniciatívy je zvýšiť povedomie laickej verejnosti o významnej úlohe prvej pomoci v každodenných a krízových situáciách.

Zásadnú úlohu pri šírení osvety a poskytovaní kurzov prvej pomoci a zručností na záchranu životov majú národné spoločnosti Červeného kríža. Na našom území to je práve Slovenský Červený kríž (SČK). Výučba a poskytovanie prvej pomoci je jednou z jej hlavných činností a preto sa v tento deň v mnohých slovenských mestách konajú rôzne aktivity s ukážkami pre verejnosť. 

Témou tohtoročného svetového dňa prvej pomoci je dostupnosť kurzov  prvej pomoci pre všetky vekové kategórie: deti, dospelých aj starších ľudí.

Na Slovensku sa začína už v materských školách

SČK začína s výučbou poskytovania prvej pomoci u najmenších detí v materských školách.
V oboznamovaní sa s prvou pomocou pokračuje u žiakov základných škôl. Mnohí školitelia prvej pomoci SČK sú z radov pedagógov a vyučujú prvú pomoci ako nepovinný predmet na základných a stredných školách.

Študenti stredných škôl si vedomosti zopakujú v kurzoch prvej pomoci pri príprave na vodičský preukaz. Školitelia, dobrovoľníci a členovia SČK sú v prvej pomoci pravidelne preškoľovaní.

Územné spolky SČK realizujú výučbu prvej pomoci prostredníctvom 8, 16 a 33-hodinových akreditovaných kurzov prvej moci. Kurzy sa uskutočňujú počas celého roka a sú určené širokej verejnosti – študentom, aktívnym mladým ľuďom, rodičom, účastníkom cestnej premávky, seniorom a pod. Vedú ich lekári, záchranári a profesionáli z praxe. SČK zabezpečuje kontinuálnu platnosť akreditácií svojich kurzov v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR. Výučbové miesta disponujú modernými metodickými pomôckami i resuscitačnými figurínami.

Viac než 23 miliónov ľudí vyškolených na záchranu života

Národné spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca každoročne vyškolia viac ako
23 miliónov ľudí na záchranu života prostredníctvom prvej pomoci.

Na Slovensku sa minulý rok vyškolilo  cez Slovenský Červený kríž  9 733 ľudí z radov laickej verejnosti. Kvalitu kurzov, školení a prednášok o poskytovaní prvej pomoci zabezpečujú kvalifikovaní inštruktori , školitelia a tréneri (tréneri prvej pomoci sú vyškolení členovia Mládeže SČK). V roku 2021 SČK vyškolil 34 inštruktorov kurzov prvej pomoci (inštruktori prvej pomoci SČK i externí inštruktori prvej pomoci), ktorí sa následne aktívne podieľali na výučbe laickej prvej pomoci naprieč celým Slovenskom.

Znalosti o prvej pomoci by mali byť dostupné pre každého. Každý môže zachrániť život. Občania sú prvým článkom reťazca správania prežitia. Šírenie vzdelávania a postupov v oblasti prvej pomoci zvyšuje sebestačnosť, bezpečnosť a odolnosť komunít. Prvá pomoc je neoddeliteľnou súčasťou širšieho rozvojového prístupu v rámci cieľov IFRC a jeho Globálnej stratégie 2030, ktoré sú zamerané na zníženie následkov katastrof, počtu úmrtí a chorôb a na zvýšenie kapacít miestnych komunít a občianskej spoločnosti.

Viac informácií o kurzoch prvej pomoci nájdete na https://redcross.sk/kurzy/

Podobné príspevky