Foto: Okolo Slovenska 2024

Príďte do Ružomberka fandiť hviezdam svetovej cyklistiky na súťaž Okolo Slovenska. Peter Sagan sa pravdepodobne rozlúči so slovenskými fanúšikmi a ohlási koniec kariéry

V novom termíne, ale s rovnako atraktívnymi momentami pre srdce športového fanúšika. Posledný júnový týždeň bude na Slovensku patriť cyklistike. A zastávkou na 710-kilometrov dlhej trati bude opäť i naše mesto. Ružomberok sa už najbližšiu sobotu 29. júna stane dejiskom záverečných bojov 4. etapy Medzinárodných cyklistických pretekov pretekov Okolo Slovenska.

Už len niekoľko dní ostáva do štartu jediných slovenských etapových cyklistických pretekov, ktoré umožňujú pripisovať body do medzinárodného rebríčka UCI. 68. edícia Okolo Slovenska prevedie cyklistov v termíne 26. do 30. júna od malebných zákutí nížiny dunajských vôd až do majestátnych Tatier.

Do Ružomberka sa podujatie vracia opäť po roku. Kým uplynulý ročník sme mali možnosť cyklistov vyprevádzať do jednej z etáp, tentokrát budeme opäť fandiť v cieľovej rovinke počas štvrtého etapového dňa.

„Obyvatelia Ružomberka už veľakrát v minulosti ukázali, akú fantastickú atmosféru vedia  pripraviť športovcom a podujatiam prichádzajúcim do ich mesta. Veríme, že o tú nebude núdza ani tentokrát. Okrem zvučných mien svetového pelotónu budú medzi fanúšikmi určite rezonovať mená domácich cyklistov na čele s legendou cyklistiky Petrom Saganom, ktorý sa práve na slovenských cestách a na súťaži Okolo Slovenska chce rozlúčiť s kariérou profesionálneho cyklistu. Všetkých srdečne pozývam do Ružomberka!“ povedal primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň.

Predposledný deň pretekov sa v sobotu 29. júna nesie v znamení horských prémií. Na trase z Partizánskeho do Ružomberka ich bude presne sedem. Pelotón odštartuje o 10.05 hod. v Partizánskom v slávnostnom móde, ostrý štart je naplánovaný až po siedmych kilometroch, na úroveň prevádzky dlhoročného podporovateľa slovenskej cyklistiky Paul Lange v Oslanoch.

Odtiaľ sa jazdci vydajú smerom cez Veľké Pole, ktoré prinesie prvé body do horskej klasifikácie dňa. Zvrásnený terén Vtáčnika a Kremnických vrchov ich potom ponúkne nadpriemerne štedro – v stúpaniach na Nevoľné, Krahule, Šturec, Donovaly a dvojnásobný prejazd cez ružomberskú Kalváriu.

Medzitým budú jazdci pripisovať body aj na dvoch rýchlostných prémiách – v Žiari nad Hronom a Kremnici. Víťaza sobotnej etapy spoznáme na ružomberskom Námestí A. Hlinku, kde minulý rok štartovala tretia etapa a v minulosti tu Ružomberčania videli aj finiš. Predpokladaný príjazd pretekárov do cieľa v Ružomberku  je medzi 14.30 – 14.55 hodinou.

Zábava a športové vzrušenie čaká na všetkých fanúšikov

V Ružomberku, ktoré je cieľovým mestom štvrtej etapy, spríjemní čakanie na pretekárov bohatý kultúrny program. Už od o 12.00 hod. bude miesto cieľa žiť bohatým kultúrnym a športovým programom. Vystúpenia miestnych folklórnych súborov, tanečníkov či spevákov doplní adrenalínové číslo trojnásobného majstra sveta v cyklotriale Jána Kočiša a dych berúce kúsky dvojice krasojazdkýň. Výbornú atmosféru sprostredkuje i koncert populárnej slovenskej kapely Bystrík bandy. Zaujímavé aktivity prinesú i stánky partnerov a pre najmenších je pripravená tombola.

Peletón v Ružomberku

Do Ružomberka prídu cyklisti po 14.00 hod. hod. po Bystrickej ceste, keď na jej začiatku odbočia na Ulicu Sládkovičovu, pokračovať budú po Uliciach Plavisko, Do Baničného, Jelence a Do Dielca, kde zabočia na Kalváriu,  cez ktorú sa pelotón prehupne do Hrabovskej doliny. Odtiaľ budú 1,5 km dlhým zjazdom s odbočkou na kruhovom objazde smerovať na Makovického ulicu, keď na jej konci pri Liptovskom múzeu zabočia ku parku Š. N. Hýroša, ďalej po Mostovej ulici a následným krátkym stúpaním po Veľkom Závoze, ktoré ich dovedie na Námestie A. Hlinku, kde absolvujú prvý prejazd cieľovou páskou.

Potom ich bude čakať ešte jeden prejazd Kalváriou, kde sa z Námestia A. Hlinku dostanú krátkym úsekom cez Ulice Tichá, Kalvárska, Cintorínska a Ulicu pod Kalváriou. Ďalej už budú pokračovať rovnako ako v prvom prejazde, ale už s finišom na Námestí A. Hlinku pri Základnej škole sv. Vincenta. Predpokladaný príjazd pretekárov do cieľa je medzi 14.30 – 14.55 hod.

Súťaž prinesie aj obmedzenia v doprave, pozor na ne!

Doprava na trati bude v čase prejazdu pretekárov riadená políciou, statická a dynamická doprava bude v meste v daný deň fungovať so špecifickými obmedzeniami. Približne 150-členný peletón cyklistov, ktorých budú sprevádzať členovia konvoja v približnom počte 500 účastníkov v sprievodných vozidlách, bude cez mesto Ružomberok prechádzať od 14.15 do 16.00 hod. Prosíme motoristov, aby v uvedenom čase neparkovali motorové vozidlá na okraji vozovky a neobmedzovali prejazd cyklistov. Upozorňujeme zároveň, že 30 minút pred príjazdom pelotónu bude z dôvodu bezpečnosti úplne pozastavená doprava na uvedenej trase týkajúcej sa mesta Ružomberok a okolia. Ak potrebujete odísť z miesta bydliska, učiňte tak v dostatočnom predstihu alebo po prejazde posledného motorového vozidla konvoja, ktoré bude označené šachovnicovou zástavkou, kedy bude riadna cestná premávka opäť obnovená. V čase prejazdu obmedzte aj voľný pohyb domácich zvierat.

Podrobný rozpis trasy nájdete tu: https://www.okoloslovenska.com/sk/68-rocnik/4-etapa.

Celkovo je na programe Okolo Slovenska 710,5 kilometrov s 19 horskými a 8 rýchlostnými prémiami. Aj tento rok budú organizátori pretekov pokračovať v textovo obrazovom online streame pretekov. Nájdete ho aktualizovaný v 10 minútových intervaloch na webovej stránke www.okoloslovenska.com a portáli www.cycling-info.sk. Preteky sú aktívne aj na sociálnych sieťach a médiách Facebook, Instagram, X (Twitter) a YouTube pod hashtagom #okoloslovenska. Fanúšikovia sa môžu tešiť na fotografie, videá z priebehu pretekov aj pohľady do zákulisia podujatia.

Televízny prenos poslednej 1,5 hodiny etapy môžu fanúšikovia sledovať v priamom prenose slovenského RTV. V dennom rozpise to vyzerá nasledujúco: 1. etapa – 26.6.2024 od 18.30 do 20.00 hod., 2. etapa – 27. 6. od 15.30 do 17.00 hod., 3. etapa, 28. 6. od 15.30 do 17.00 hod., 4. etapa (Partizánske – Ružomberok) – 29. 6.  od 13.30 do 15.00 hod., 5. etapa, 30. 6. od 13.30 do 15.00 hod.

Viac informácií získajú záujemcovia na webovej stránke: www.okoloslovenska.com.

Vladimír Miškovčík, hovorca mesta

Doplňujúce informácie:

Najzaujímavejšie mená 68. ročníka pretekov Okolo Slovenska

Najväčšia pozornosť fanúšikov sa určite sústredí na Petra Sagana v drese tímu Pierre Baguette, ktorý už viackrát pred médiami avizoval chuť rozlúčiť sa s profesionálnym športom na domácej pôde. Trojnásobný svetový  bol na štartovej listine v roku 2021, keď preteky aj celkovo vyhral. Bolo to vo farbách tímu Bora-hansgrohe.

Formu na olympijské hry bude na našich pretekoch cibriť v drese Elkov Kasper Lukáš Kubiš. V pätnástke Slovákov štartovky 68. ročníka nebude chýbať ani Matthias Schwarzbacher a Matúš Štoček v drese ATT Investments a Martin Jurík s tímom Adria Mobil. Do pretekov sa posnaží zasiahnuť aj sedmička mladíkov Dukly Banská Bystrica a aktuálne jediný Slovák vo world tíme Martin Svrček.

World tímy

V tíme Soudal Quick-Step je okrem Svrčka v nominácii dvojnásobný majster sveta Julian Alaphilippe, ktorý sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska v roku 2018.  Triumfoval po sóle v etape s dojazdom na Štrbskom Plese, kde bude tento rok finále 68. ročníka.  Alaphilippe skončil tento rok na Giro d´Italia štvrtý v bodovacej a piaty vo vrchárskej súťaži a stal sa hrdinom 12. etapy Gira z Martinsicuro do Fana. Okrem neho bude v tomto tíme aj celkový víťaz z roku 2022 Josef Černý. Vo world tíme Cofidis bude lídrom pravdepodobne 33-ročný Španiel Ruben Fernandez, ktorý prichádza na Slovensko po tom, čo absolvoval Giro d´Italia.

V tíme Jayco AlUla sa pozornosť sústredí určite najmä na Calluma Scotsona – 13. muža celkového poradia Critérium du Dauphiné a 7. v celkovej klasifikácii Okolo Maďarska. Zaujímavou postavou tímu bude určite aj Nemec Max Walscheid.

Pro team Lotto Dstny, pred dvoma rokmi ešte world tím, bude mať síce svoj najlepší výber na Tour de France, ale v celku, ktorý príde historicky prvý raz na slovenské cesty, budú traja cyklisti, ktorí vybojovali štyri z trinástich tohtoročných tímových víťazstiev. V prvom rade treba spomenúť Lennerta van Eetvelta, ktorý vyhral etapu a stal sa aj celkovým víťazom World Tour pretekov Okolo Saudskej Arábie. Spomínanú trojicu spolu s ním tvoria aj Jarne van de Paar Jenno Berckmoes. V tíme Corratec Vini Fantini nebude chýbať Talian Jakub Mareczko, ktorý má tento rok na svojom konte dve víťazstvá a sedem pódiových umiestení na prestížnych pretekoch. A na prihláške tímu Q36,5 figuruje majster Európy z roku 2020 Giacomo Nizzolo.

UCI body a dresy

Preteky kategórie UCI 2.1 ponúkajú zisk slušnej porcie bodov UCI. V celkovom poradí boduje prvých 25 pretekárov, pričom líder si pripíše až 125 bodov za celkové poradie. K nemu môže pridať ešte body za umiestnenie v top 3 etapy (14-5-3 body) + 3 body za nosenie žltého dresu počas etapy. Celkovo sa bude na slovenských cestách od 26. do 30.6. bojovať až o 735 bodov do klasifikácie UCI.

Súčasťou podujatia sú viaceré súťaže, ktorých lídri budú v pelotóne odlíšení špeciálnymi dresmi. Líder celkového poradia pretekov získa najvzácnejší, žltý dres s logom Ministerstva cestovného ruchu a športu SR. Vedúci pretekár bodovacej súťaže získa zelený dres, ktorý nesie logo dlhodobého partnera  nielen pretekov Okolo Slovenska, ale cyklistiky vôbec, značky Škoda. Do vrchárskej súťaže sa hodnotí poradie na vrchárskych prémiách. Jej líder dostane bodkovaný dres s logom ďalšieho veľkého podporovateľa cyklistiky, spoločnosti Janom Investments. Najlepší jazdec do 23 rokov v celkovom poradí bude ocenený bielym dresom s logom TIPOS. Počas pretekov sa robí aj klasifikácia družstiev.

So súhlasom UCI sa v pelotóne opäť objaví i dres najlepšieho Slováka, na ktorom bude logo Aliter Technologies. Po záverečnej etape bude ocenený aj najlepší slovenský pretekár do 23 rokov. Ten získa finančnú odmenu vo výške 1 000 eur, ktorú odovzdá p. Šuleyová – Holečková v mene svojho otca, bývalého veľkého fanúšika našich pretekov. Špecifickou cenou je aj prvenstvo na najvyššom bode trate – Cena Mateja Laca. Po skončení každej etapy vyhlásime aj najbojovnejšieho pretekára, ktorý v nasledujúci deň ponesie červené štartovné číslo.

Galéria

IMG_4996
013766f0e39958a27faecb52ce4b
026ebc0f598be86fedd11211f145
069bd8e1b3e5a0e6ec16c68c7d4a
031541b36a5a3a7dc1947f087729
0385b6ff784e0f43477adbfa36a6
IMG_6484 (002)
sagan2409541b972a90f12f7155f4c
06183d3ac738eb5e1e36b1aa27e0
083f85d876accdeb5ede15e09c0e
099e0e25cdc75850e97ea3f5ff2b
OS2024_PLAGATY MESTA_A4_na vysku_RUZOMBEROK
430471254_934664265325659_3758873530063933968_n
+
celko9e9bb0a390b2d990e9beb1689
os2021e5f1bbefa7a5736ba3ef8d5f
timing
Cas prejazdu_RUZOMBEROK (1)
Cas prejazdu_RUZOMBEROK (2)
Cas prejazdu_RUZOMBEROK (3)
os2025d4069604932540744a21739a
upozornenie-doprava-OS2024 (2)

Podobné príspevky