Foto: Stredná priemyselná škola stavebná v Žiline

Žilinskí študenti sa ponorili do hlbín staviteľskej fantázie a vytvorili model plávajúceho mesta

V rámci 16. ročníka medzinárodnej súťaže Modelium sa študenti Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline pustili do stavebnej výzvy a postavili udržateľné plávajúce mesto z vlnitej lepenky. Žilinský model bude najprv súťažiť v národnom finále.

Porota do piatku 24. mája vyberie šesť najlepších stavieb. Mladí stavitelia z Česka a Slovenska budú súťažiť o ceny v celkovej hodnote viac ako 4 000 eur.

Súťaž Modelium oslovuje mladé talenty zo stredných škôl so zameraním na stavebníctvo a dáva im priestor na rozvoj ich tvorivých a technických zručností. Tohtoročná téma „Plávajúce mesto“ ich povzbudila k tvorbe inovatívnych riešení a k premýšľaniu o možnostiach života v súlade s udržateľným životným prostredím. Základným stavebným materiálom bola vlnitá lepenka.

Tvorby plávajúceho mesta sa zúčastnilo celkovo 28 škôl (40 tímov) z Českej republiky a 10 škôl (13 tímov) zo Slovenska. Na základe kritérií, ako je originalita, kreativita, realizovateľnosť a zohľadnenie udržateľnosti, porota vyberie šesť najlepších projektov v Českej republike a na Slovensku, ktoré postúpia do národných kôl.

České finále sa uskutoční v pondelok 10. júna 2024, slovenské finále v stredu 12. júna 2024. Z národných finálových kôl potom osem najlepších tímov postúpi do medzinárodného superfinále v Ostrave v utorok 25. júna 2024.

Podobné príspevky