Políciou zadržaný Miloš Melník, konateľ skrachovanej kurierskej spoločnosti 123 Kurier.

Veľký posun v kauze 123 kuriér. Krajský súd v Žiline poslal konateľa spoločnosti za mreže. Polícia ho už medzičasom vypátrala a zadržala

V kauze skrachovanej firmy 123 kuriér, ktorá po sebe zanechala spúšť v podobe oklamaných klientov, aj zamestnancov, nastal výrazný posun. Jedného z konateľov firmy Miloša Melníka (39) zatkli a momentálne sa nachádza za mrežami. Vieme aj to, prečo bol na neho vydaný zatykač.

Miloš Melník je jedným zo šéfov firmy. Policajti ho hľadali z dôvodu dodania do výkonu trestu, ten sa však dlhé týždne skrýval nevedno kde. Pátranie po Milošovi Melníkovi z Tvrdošína vyhlásilo Okresné riaditeľstvo policajného zboru v Dolnom Kubíne ešte 20. marca tohto roku. Príkaz na zadržanie odsúdeného vydal Krajský súd v Žiline ešte 12. marca tohto roku.

Aj keď polícia doposiaľ nezverejnila dôvod pátrania, nám sa ho zistiť podarilo. Miloš Melník nemá mať na svedomí len obrovské množstvo údajne podvedených ľudí v kauze 123 kuriér, ale aj niečo rovnako závažné. Mal totiž nastúpiť na výkon trestu odňatia slobody, čo nespravil, ale pred políciou utekal.

„Výkon trestu odňatia slobody bol odsúdenému Milošovi Melníkovi nariadený Krajským súdom v Žiline vo výmere 3 roky na základe rozsudku Okresného súdu Námestovo, v spojení s rozsudkom Krajského súdu v Žiline o neosvedčení, pre zločin lúpeže,“ píše sa v uznesení.

Hneď ako sa rozhodnutie stalo vykonateľným, bol vydaný príkaz na zadržanie odsúdeného za účelom jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody. Zadržať sa ho podarilo až v týchto dňoch.

„Krajský súd v Žiline vydal dňa 12. 3. 2024 príkaz na zadržanie odsúdeného a dodanie do výkonu trestu odňatia slobody. Na základe tohto rozhodnutia bol neskôr vydaný zatýkací rozkaz, ktorý bol následne zrušený, keďže odsúdený bol dodaný do výkonu trestu odňatia slobody a teda dôvod na jeho vydanie pominul,“ potvrdil zástupca hovorcu Krajského súdu v Žiline Radoslav Piecka.

„Odsúdený sa nachádza vo výkone trestu odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia, pričom bližšie informácie o jeho zaradení nie je možné poskytnúť,“ uzavrel R. Piecka.

Žilinská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková potvrdila, že v uvedenom trestnom konaní stále prebieha vyšetrovanie. „Pričom pribúdajú ďalšie trestné oznámenia. Vo vyšetrovaní nateraz prebieha znalecké skúmanie. Z uvedeného dôvodu nie je možné poskytnúť viac informácií,“ povedala Z. Šefčíková.

Správa o zadržaní Miloša Melníka poškodených potešila. „Ja som len kvapka v mori. Prišla som vďaka 123 kuriér o tovar v hodnote 250 eur, čo je nič v porovnaní s inými poškodenými, sú medzi nami ľudia, ktorí prišli až o šesťciferné sumy a som zmierená s tým, že svoj tovar ani peniaze už nikdy neuvidím. Som ale veľmi rada, že je už za mrežami, verím, že takto sa urýchli proces v prípade 123 kuriér,“ povedala jedna z poškodených.

V prípade kauzy 123 kuriér vedie Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin sprenevery.

Firma 123 kuriér oznámila svoje problémy v novembri 2023 na svojom webe. Tam zverejnila ospravedlnenie obchodným partnerom s tým, že nie je schopná zabezpečiť poskytovanie služieb formou riadneho a bezpečného doručenia zásielok objednávateľov.

Spoločnosť na svojej oficiálnej stránke písala o podraze a nekalých praktikách zo strany nemenovanej konkurenčnej firmy. Šéfovia 123 kuriér tvrdili, že im dal výpoveď celý kontrolný a riadiaci manažment a bremeno činnosť doľahlo zo dňa na deň na plecia dvoch konateľov a niekoľkých verných zamestnancov.

Z jedného dňa na druhý tak pred Vianocami roku 2023 skončili tisíce balíkov ľudí a firiem v depách spoločnosti a tí sa k ním dodnes nemôžu dostať. Kauza však nepoškodila len ľudí, ktorí služby 123 kuriér využívali, ale aj dodávateľov, kamionistov a v neposlednom rade samotných kuriérov, ktorí navyše nedostali výplaty a ocitli sa tak vo veľmi nepríjemnej situácii.

Koľko poškodených ľudí je v skutočnosti nie je známe. Isté je, že na políciu sa neustále obracajú ďalší a ďalší. „Tiež sme ako firma poškodení 123 kuriérom. V našom prípade ide až o šesťcifernú sumu,“ uviedol jeden z poškodených.

Za 123 kuriér stoja dvaja bratia Igor a Miloš. Firmu založili pred 11. rokmi. Aktuálne dlhujú na sociálnom poistení 164 541 eur. Dvom zdravotným poisťovniam dlžia dovedna 78 358 eur.

    Podobné príspevky