Ilustračná fotka. Foto: Frank Tverran Pixabay.com

Štátni ochranári so zásahovým tímom vypracovali zásady správania v miestach výskytu medveďa hnedého

S cieľom zvýšenej informovanosti verejnosti o tom ako sa správať v miestach s výskytom medveďa hnedého, Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so Zásahovým tímom pripravili súhrn najdôležitejších rád a zásad. Veríme, že tieto informácie pomôžu turistom a návštevníkom týchto území rozpoznať pobytové znaky medveďa ako aj vyhnúť sa prípadnému priamemu stretu s touto našou najväčšou šelmou.

Pripájame sériu informačných plagátov, ktoré nám môžete, pomôcť šíriť aj vy.

Nezabudnime, že najlepšou ochranou je poznať prirodzené správanie medveďa:

Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy.

Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa. Pri pohybe v lese by sme si preto mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.

Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže akýkoľvek zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.

Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.

Pamätajte, že najlepšou ochranou je prevencia. Vždy rešpektuje divokú prírodu a jej obyvateľov. Ďakujeme. Aj svojím zodpovedným správaním nám pomáhate.

Viac informácií ako aj materiály na stiahnutie nájdete v najnovšom príspevku na našej web stránke https://www.sopsr.sk/web/?cl=21142

#medveďhnedý#prevencia#bezpečnosť#zodpovednésprávanie#štátnaochranaprírodysr#zásahovýtímpremedveďahnedého#sopsr#infokampaň

Foto: ŠOP

Podobné príspevky