Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina.

V závere týždňa Vám prinášame zaujímavé a najmä pozitívne správy z oblasti otorinolaryngológie

Žilinským špecialistom sa podarilo úspešne odstrániť veľmi ojedinelý nádor.

Celým názvom juvenilný angiofibróm nosohltana je zriedkavý, výrazne cievnatý nezhubný nádor, ktorý vyrastá z tkaniva nosohltana, a vyskytuje sa výlučne u chlapcov v prepubertálnom veku či u adolescentov.

Medzi ťažkosti, ktoré nádor spôsobuje, patrí jednostranné masívne krvácanie a sťažené dýchanie nosom Presná príčina vzniku nateraz nie je známa, no predpokladá sa genetický pôvod, hormonálna teória či poruchy embryonálneho vývoja.

Takmer 3-centimetrový nádor prerastal pacientovi do nosovej dutiny a spôsoboval sťažené dýchanie nosom Zákroku predchádzala embolizácia, teda uzavretie niektorých prívodových ciev vyživujúcich nádor , čím odborníci zmiernili krvácanie počas operácie. To môže byť až život ohrozujúce.

Angiofibróm sa podarilo odstrániť s endoskopickou kontrolou pomocou optiky zavedenej do nosovej dutiny v celkovej anestézii. Operačny tím uvoľnil spoločný nosový priechod a pooperačne ho vytampónoval

O JUVENILNOM ANGIOFIBRÓME

Hoci ide o nezhubný nádor, jeho rast je rýchly , čo môže spôsobiť tlakovú deštrukciu lebečnej bázy a kostí tvárovej časti lebky Okrem typických príznakov ako krvácanie z nosa, zúženie horných dýchacích orgánov a nosová sekrécia sa môže objaviť aj porucha čuchu a sluchu.

Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina. Nevhodné pre citlivé a maloleté osoby.

Podobné príspevky