Foto: Dopravný servis Orava

Rozbité cesty na Orave. Vláda a župa nekonajú a trpia aj naďalej autá obyvateľov

Na cestách je to po zime doslova katastrofa. Sneh, voda a tuhé mrazy roztrhali niektoré slovenské cesty na franforce. Vodiči zúria, cestári majú zviazané ruky, ministerstvo dopravy nekoná a problém dlhodobo odkladá. Kedy sa situácia zlepší?

Igor Janckulík, poslanec Národnej rady, poukázal na katastrofálnu situáciu ciest v okrese Námestovo, kde sú ľudia závislí len od ciest prvej a druhej triedy, keďže o diaľnici sa im môže zatiaľ len snívať. Na oravské cesty však v súčasnosti potrebujete tank, pretože s autom tam bez úhony pravdepodobne neprejdete.

Ako poslanec Janckulík informoval na sociálnej sieti, „na ceste II/520 medzi obcami Zákamenné – Oravská Lesná došlo behom jednej hodiny k poškodeniu 6 motorových vozidiel, ktoré vbehli do neoznačeného výtlku“. Ako povedal, už viackrát upozorňoval županku Žilinského kraja Eriku Jurinovú na zlý stav tejto cesty, ktorá nevydržala v poriadku ani do konca záruky.

Na opravu tejto cesty sa síce podarilo v žilinskom zastupiteľstve (ŽSK) presadiť a schváliť 700 000 EUR, ale „peniaze nakoniec vedenie župy presunulo niekam inam a cesta ostala neopravená a v zlom technickom stave“, pripomenul.

„Budem dôrazne žiadať vedenie župy a správu ciest ŽSK o zaradenie cesty do plánu opráv či investícií a vyviniem maximálne úsilie, aby sa motoristi poškodených áut domohli preplatenia škôd,“ dodal na záver statusu na sociálnej sieti.

Cesta na franforce, autá tiež a ministerstvo dopravy strká hlavu do piesku

Poslanec Igor Janckulík podal 24. januára do podateľne parlamentu až 50 otázok na ministra dopravy Jozefa Ráža mladšieho týkajúce sa katastrofálneho stavu ciest I. triedy na Orave. Motoristom odkázal, že odpovede ministra dopravy ich nepotešia, ale poriadne nahnevajú.

„Úsek cesty I/78 Babín – Ťapešovo je na rok 2024 zaradený ako investičná akcia, ale v prípade, že sa veľkoplošná oprava na uvedenom úseku nebude po zimnom období 2023/2024 realizovať, Slovenská správa ciest vykoná opravu cesty priebežne v rámci bežnej údržby,“ reagovalo ministerstvo dopravy.

„Jednoducho povedané, opäť to len zaplátajú lopatami,“ komentoval to poslanec. „Na najkritickejší úsek za obcou Zubrohlava minister ani neodpovedal. Úradníci z ministerstva dopravy asi túto obec nenašli na mape Slovenska,“ dodal. Podobne to podľa neho dopadlo aj s inými úsekmi oravských ciest.

„Vyzývam regionálnych straníckych predstaviteľov vládnej koalície (Smer, Hlas, SNS), aby pozvali svojich šéfov do regiónov! Ukážte im, prosím, katastrofálny stav ciest. A nielen tých,“ napísal Janckulík.

„Plátanie ciest nemôže byť ekonomicky výhodné pre štát, lebo cestári ku každému výtlku v zimnom období musia vycestovať aj niekoľkokrát. Keby Slovenská správa ciest začala robiť súvislé opravy, ušetrila by značné peniaze, ušetrila by motoristom ich autá a hlavne by sa zvýšila bezpečnosť premávky,“ napísal poslanec na sociálnej sieti.

Viete, ako postupovať, ak ste si poškodili auto na výtlku?

Poslanec Igor Janckulík radí vodičom, ako by mali postupovať, ak si poškodia auto na výtlku:

  • Zabezpečte bezpečnosť cestnej premávky a vždy zavolajte dopravnú políciu, ktorá vyhotoví zápis zo škodovej udalosti a ten pošle správcovi komunikácie. 
  • Zdokumentujte škody aj výtlk a následne kontaktujte poisťovňu, ak máte auto havarijne poistené či máte pripoistenie PZP na výtlky. 
  • V prípade, že výtlk nie je riadne označený, môžete si náklady na opravu vášho motorového vozidla nárokovať u správcu komunikácie.
  • Vaše vozidlo nemusíte mať havarijne poistené, škodu je povinný uhradiť správca komunikácie, ak budú splnené všetky podmienky.

Toto je cesta prvej triedy? Úsek cesty I. triedy I/78 medzi obcami Lokca - Ťapešovo a koniec obce Zubrohlava smerom na Rabču. Ľudia tu na krátkom úseku narátali až 40 výtlkov!

Podobné príspevky