Foto: Štátna ochrana prírody SR

Nad obcou Stráňavy v okrese Žilina útočil medveď, mladý poľovník strieľal na medveďa v sebaobrane

V sobotu o jedenástej hodine predpoludním nad obcou Stráňavy v okrese Žilina zaútočil medveď na mladého muža. Muž sa pohyboval mimo turistického chodníka a v hustom lesnom poraste hľadal huby.

Na útok pohotovo zareagoval a v sebaobrane vystrelil na medveďa krátkou guľovou zbraňou.

Na miesto bol privolaný Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR, ktorý spolu s ďalšími bezpečnostnými zložkami postreleného medveďa dohľadával.

Muž nebol zranený. Členovia Zásahového tímu ŠOP SR po obhliadke lokality, miestnymi nazývanou „Múzeum“, potvrdili pobytové znaky medveďa a v spolupráci s členmi miestnych poľovníckych združení ako aj v úzkej súčinnosti s Políciou Slovenskej republiky postreleného medveďa do večerných hodín dohľadávali.

Počas zásahu medveď zaútočil aj na prítomných poľovníkov, ktorí boli taktiež nútení použiť strelnú zbraň. Pri dohľadávaní pomáhali aj poľovne upotrebiteľné psy. Postrelený medveď môže byť pre miestnych obyvateľov a návštevníkov nebezpečný, preto boli o situácii upovedomení aj zástupcovia okolitých obcí Stráňavy a Višňové.

Výzva bola sprostredkovaná aj prostredníctvom miestneho rozhlasu. ŠOP SR preto vyzýva aj širšiu verejnosť a prípadných návštevníkov, aby sa v týchto dňoch lokalite vyhýbali. S cieľom predísť ďalším stretom Zásahový tím ŠOP SR celú oblasť monitoruje a bude pokračovať v dohľadávaní aj nasledujúci deň.

Zásahový tím ŠOP SR poukazuje v tomto období na zvýšené riziko stretu s medveďmi, ktoré práve v marci a apríli vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá.

Marec je zároveň mesiacom kedy sa v hustých lesných porastoch pohybujú v zvýšenej miere poľovníci za účelom hľadania jeleních zhodov.

Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom odporúčame na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov.Viac informácií o bezpečnom pohybe v lese nájdete aj na web stránke https://zasahovytim.sopsr.sk/bezpecnost/

Podobné príspevky