Zdroj: Facebook/Dopravný podnik mesta Žiliny

V Žiline bude dočasne jazdiť 24-metrový trolejbus Škoda Solaris

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. informuje cestujúcu verejnosť, že v období 20.-22.3.2024 bude na trasách Žilinskej MHD premávať nový typ trolejbusu ŠKODA-SOLARIS TROLLINO 24.

Ide o trolejbus, ktorý je vo vlastníctve Dopravný podnik Bratislava v rámci schvaľovacieho procesu nového typu trolejbusu má povinnosť absolvovať jazdy aj na trolejbusovej dráhe s menovitým napätím 750 V DC. Dodávateľ trolejbusu teda zabezpečí prevoz jedného trolejbusu do Žiliny.

Trolejbus má celkovú dĺžku až 24,7 metra, má 4 nápravy a teda má až 3 články. Celkový počet cestujúcich, ktorých je schopný tento trolejbus, odviezť je až 180 cestujúcich. Trolejbus je vybavený pomocným akumulátorovým pohonom, čo znamená, že dokáže určitý úsek trasy prejsť aj bez pripojenia na trolejbusovú dráhu prostredníctvom zberačov.

Počas prvého dňa, v stredu 20. marca, sa uskutoční zloženie trolejbusu v priestoroch trolejbusového depa na Kvačalovej ulici, vykonajú sa nevyhnutné nastavenia a operácie na to, aby trolejbus bolo možné prevádzkovať na trolejbusovej dráhe s menovitým napätím 750 V DC (hodnota napätia v Bratislave je 600 V DC), po ktorých vyrazí do ulíc Žiliny zatiaľ bez cestujúcich. Trolejbus absolvuje skúšobné jazdy za účelom zistenia prejazdnosti tratí, komunikácie s výhybkami a za účelom zistenia ďalších prevádzkových vlastností.

V nasledujúcich dňoch, štvrtok 21.3. a piatok 22.3., bude trolejbus premávať už aj s cestujúcimi a to konkrétne na trolejbusových linkách č. 4 a 14. Preprava v tomto konkrétnom trolejbuse bude počas týchto dní bezplatná, nakoľko tarifný systém na podmienky Žilinskej MHD, nebude v trolejbuse nastavený. Trolejbus počas týchto dní musí najazdiť minimálne 200 km, pričom určitá časť bude odjazdená za pomoci akumulátorového pomocného pohonu.

Cestujúci si tak budú môcť počas týchto dvoch dní vyskúšať jazdu v trolejbuse, ktorý bol prvý svojho druhu v slovenských i českých mestách. Okrem Bratislavskej trolejbusovej linky č. 71 sa aktuálne takýto dlhý trolejbus objavuje už aj v Prahe na novej trolejbusovej linke č. 59 na Pražské letisko Václava Havla.

V DPMŽ veroa, že pre cestujúcich bude cestovanie v tomto novom type trolejbusu zážitkom

Foto: Zdroj: Facebook/Dopravný podnik mesta Žiliny

Podobné príspevky