Foto: Horská záchranná služba SR

Pátranie po českom skialpinistovi v Oravských Beskydách, našli ho krátko po zotmení

V popoludňajších hodinách dňa 14.01.2024 kontaktoval tiesňovú linku HZS „18 300“ 35 – ročný český skialpinista, ktorý z poľskej strany vystúpil na vrchol Pilsko, odkiaľ mal v úmysle zísť späť do Korbielowa, kde ho čakali kamaráti, s ktorými mal autom odísť domov.

Počas krátkeho hovoru na tiesňovú linku nevedel operátorovi HZS udať svoju polohu ani odoslať GPS súradnice. Podarilo sa od neho zistiť, len že sa nachádza na slovenskej strane, niekde na zasneženej ceste a potrebuje pomoc. Následne sa spojenie z dôvodu vybitia batérie v mobilnom telefóne prerušilo a už nebolo možne sa s ním opäť spojiť.  

Lokalizácia mobilného telefónu prostredníctvom Polície SR potvrdila, že nezvestný sa skutočne nachádza na slovenskej strane.  Pátrať po ňom odišli dobrovoľní záchranári HZS z Oravskej Polhory a súčasne im na pomoc smerovali záchranári z oblastného strediska HZS zo Západných Tatier – Zverovky. Medzitým HZS prostredníctvom poľských záchranárov GOPR kontaktovali aj kamaráti strateného turistu, ktorí ho čakali pri aute a nevedeli sa s ním spojiť.

Českého skialpinistu sa podarilo záchranárom HZS už po zotmení vypátrať na ceste pri Mutňanskej Píle. Nakoľko bol bez zranení a v dobrom zdravotnom stave, bol terénnym vozidlom HZS prevezený na štátnu hranicu, kde ho už čakali kamaráti, s ktorými odcestoval domov.

Podobné príspevky