Foto: Žilinský Samosprávny Kraj

V Krajskej knižnici v Žiline budete môcť využívať digitálny čitateľský preukaz už aj v mobile

Žilinský samosprávny kraj je jediným krajom na Slovensku, kde sa využíva Digitálny čitateľský preukaz v mobilnom telefóne.

Digitálny preukaz využíva od februára 2022 všetkých 5 knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Krajská knižnica v Žiline, Turčianska knižnica v Martine, Kysucká knižnica v Čadci, Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne a Liptovská knižnica Liptovský Mikuláš.

Digitálny čitateľský preukaz je interaktívne a ekologické smart riešenie, ktoré si nevyžaduje papierové alebo plastové kartičky.

Vďaka tomuto užitočnému nástroju môže knižnica komunikovať s čitateľmi, ktorí si v digitálnom preukaze môžu nastaviť rôzne notifikácie, napríklad upozornenie na prekročenie výpožičnej doby, informácie o dostupnosti rezervovaných kníh, vidieť taktiež môžu aktuálne, ale aj predchádzajúce výpožičky a dostávajú tiež informácie o akciách a podujatiach organizovaných danou knižnicou.

Počet čitateľov, ktorí majú digitálny preukaz zaznamenáva vzostup, momentálne ich je približne 3 800, pričom celkový počet registrovaných užívateľov je viac ako 26 000.

S týmto nápadom prišiel pán Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Do budúcna sa čitatelia môžu tešiť na ďalšie vylepšenia a inovácie, napríklad úhradu rôznych poplatkov z pohodlia svojho domova, ale tiež možnosť zakúpenia darčekového poukazu pre svojich blízkych na využitie knižničných služieb.

Podobné príspevky