Foto: Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Pozor na viacerých miestach sú vytvorené veľké preveje, hlavne na východných orientáciách. Ako napríklad na obrázku nižšie, v Jánskej doline v Nízkych Tatrách.

Na horách pribudlo za dva dni do 20 centimetrov nového snehu

Samovoľné lavíny Horská záchranná služba neočakáva, môžu sa však objaviť splazy v skalných stenách alebo veľmi strmých žľaboch.

(TASR) – V slovenských pohoriach za uplynulé dva dni pribudlo do 20 centimetrov nového snehu. Platí mierna lavínová hrozba, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

Hlavným problémom je podľa Krajčího vetrom previaty sneh. „Nebezpečné sú strmé žľaby najvyšších polôh, kde vietor ukladá snehové dosky a vankúše. Zvlášť nebezpečné môžu byť lokality pod skalnými stenami, kde sa miestami nachádzajú vrstvy krúpok, ktoré predstavujú slabú vrstvu a potenciálnu klznú vrstvu lavín,“ upozornil.

Samovoľné lavíny HZS neočakáva, môžu sa však objaviť splazy v skalných stenách alebo veľmi strmých žľaboch.

Krajčí dodal, že povrch snehovej pokrývky je suchý a nad pásmom lesa vetrom ubitý do dosiek. Pod novým snehom sa nachádza tvrdá ľadová vrstva. „Táto kombinácia môže byť z hľadiska lavín nebezpečná. Pod skalnými stenami sa v profile nachádzajú aj krúpky, ktoré tiež môžu byť slabou vrstvou,“ podotkol.

Podobné príspevky