Foto: Horská záchranná služba

Dvaja poľskí turisti spadli do potoka v Jánošíkových dierach, zachránila ich horská záchranná služba a letecká záchranná služba zo Žiliny

Dnes v pondelok 8. januára bola HZS požiadaná o pomoc dvojicou poľských turistov (muž a žena, ) ktorí mali v pláne prejsť Jánošíkovými dierami s následným výstupom na Malý Rozsutec a návratom do Terchovej. Dvojica však pri prechádzaní Jánošíkových dier spadla do potoka a premočila si oblečenie. Napriek tomuto faktu sa rozhodla v túre pokračovať.

Pod Malým Rozsutcom však už nedokázali kvôli premrznutiu a vysileniu v túre pokračovať. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS zo Žiliny, ktorá po medzipristátí v Štefanovej zobrala na palubu 2 horských záchranárov.

Záchrannú akciu sťažovala skutočnosť, že dvojica turistov nevedela poskytnúť GPS súradnice, a tak bolo nutné vykonať rekognoskačný prelet vrtuľníkom za účelom ich nájdenia.

Po lokalizácií turistov v masíve Malého Rozsutca, vrtuľník pristál v sedle Zákres, nakoľko poveternostné podmienky neumožňovali použitie palubného navijaka. Záchranári HZS dosiahli dvojicu turistov a poskytli im zateplenie a neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Vrtuľník do sedla Zákres medzitým vyviezol ďalšiu dvojicu horských záchranárov s transportnými prostriedkami. Poľský turista bol v sprievode záchranára VZZS naložený do vrtuľníka a turistka vzhľadom na neschopnosť pohybu transportovaná záchranármi na nosidlách k vrtuľníku.

Posádka VZZS si následne prevzala oboch pacientov do starostlivosti a letecky ich transportovala do nemocničného zariadenia. Počas záchrannej akcie bolo po celý čas v pohotovosti aj ECMO pracovisko v Banskej Bystrici. Záchranári HZS sa na základňu vrátili pozemne.

Touto cestou sa chceme poďakovať posádke VZZS Žilina za výbornú spoluprácu pri záchrannej akcií.

Záchranné akcieMalá Fatra

Podobné príspevky