Foto: FACEBOOK\Žilina - Solinky Mária Wagner

Zvýšením komunálnych daní získajú občania kvalitné služby a čisté a bezpečné sídliska a ulice?

Nedávne schválené zvýšenie daní v Žiline, ale aj v iných slovenských mestách, zaťaží občanov o niekoľko desiatok eur. Rozpočty domácností sú v posledných dvoch rokoch pod ťarchou inflácie, ktorá priemerne dosahovala medziročne v januári 2023 15,2 %, v auguste 2023 dosahovala medziročne 8,9%.

Príjmy domácností predstavujú príjmy z práce zo závislej činnosti, príjmy zo živnosti a z podnikania. Najhoršie sú na tom dôchodcovia, ktorí so svojími dôchodkami nedosahujú výšku priemernej mzdy a často ani výšku minimálnej mzdy.

Na druhej strane sú tu rozpočty samospráv, ktoré v posledných rokoch boli v nemilosti vlády. Okresanie príjmov samospráv na základe rozhodnutia vlády SR má za následok výpadok príjmov v rozpočtoch obcí a miest. Jednou z kompenzácií pre samosprávy bolo riešenie ísť cestou zvýšenia daní. Niektoré samosprávy zvyšovali dane v jednotkách percent, dokázali vykryť rozpočet cestou znižovania výdavkou a šetrením na niektorých činnostiach a službách obcí a miest. Iné samosprávy nedokázali navrhnúť dostatočné šetrenie a znižovanie výdavkov vo svojích rozpočtoch. Následkom tejto nízkej konsolidácie výdavkov je prudké zvýšenie daní o desiatky až stovky eur.

Občan je prekvapený konaním svojej obce, svojích volených zástupcov. Niektoré domácnosti sa blížia k hranici chudoby. Ceny potravín, ceny energií a ceny nehnuteľností sú na Slovensku neporovnateľňe vyššie v porovnaní so susednými štátmi (V4), s ktorými sa môžme porovnávať, kedže od pádu socializmu sme nastúpili s krajinami ako Česká republika, Poľsko a Maďarsko rovnakú cestu k demokracii a trhovému hospodárstvu.

Má teda občan právo požadovať vyššie služby, ak samospráva od neho požaduje vyššie sadzby na daniach a komunálnych poplatkoch od odvozu smetí až po spoplatnené parkovanie. Nechajme sa prekvapiť, alebo sme už prekvapený a v šoku sme si zabudli zakryť ústa a vidieť že sa smejeme cez slzy? Zmení sa niečo v komunálnej politike, zmení sa niečo na stave chodníkov, ciest, poriadku a bezpečnosti v uliciach obcí a miest?

V Novom roku 2024 si to želajme. Aby prišlo k zmenám tam, kde dnes vidíme ako to opakovane zlyháva. Samozrejme, je to aj o jednotlivcoch. Nerobme kolektívne obviňovania. Ale predsa len tie zvýšené dane budú asi aj v roku 2024 témou občanov a kritikou na poslancov samospráv. Uvidíme.

Podobné príspevky