Foto: Horská záchranná služba SR, Oblastné stredisko Malá Fatra

Slovenský turista(50) v bezvedomí pod Veľkým Chočom, pomoc mu poskytli leteckí záchranári zo Žiliny a horskí záchranári z Malej Fatry

Dňa 28.12.2023 v dopoludňajších hodinách bola HZS požiadaná o pomoc pre 50 r. slovenského turistu v bezvedomí, ktorého objavili okoloidúci turisti na modrom TZCH približne 2 km od Veľkej poľany pod Veľkým Chočom. Tí mu poskytli laickú prvú pomoc a zateplenie. O súčinnosť bola požiadaná VZZS zo Žiliny, ktorá na palubu zobrala 2 horských záchranárov z OS Malá Fatra a spoločne smerovali na miesto zásahu. Po dosiahnutí miesta boli horskí záchranári spolu s lekárkou VZZS, vysadení k pacientovi za pomoci palubného navijaka. Lekárka so záchranári pacienta vyšetrili a poskytli mu zdravotnú starostlivosť a tepelný komfort. Následne bol pacient s lekárkou evakuovaný za pomoci palubného navijaka z terénu a smerovaný na ďalšie vyšetrenia do nemocnice v Ružomberku. Tesne pred ukončením prvej záchrannej akcie, prijala HZS ďalšie tiesňové volanie pre 32 r. slovenskú turistku, ktorá sa nachádzala približne 30 metrov od vrcholu Veľkého Choča. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Banskej Bystrice, ktorá na palubu zobrala jedného horského záchranára z prvej záchrannej akcie, pod Veľkou poľanou. Posádka vrtuľníka, vysadila záchranára HZS s lekárom VZZS, pri pacientke za pomoci palubného navijaku. Po vyšetrení a ošetrení bola pacientka z terénu evakuovaná a smerovaná do nemocničného zariadenia na ďalšie vyšetrenia.

Touto cestou sa chceme poďakovať posádkam VZZS ATE zo Žiliny a Banskej Bystrice za vynikajúcu spoluprácu.

Upozorňujeme návštevníkov hôr, že aj v Chočských vrchoch platí výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom, ktoré predstavujú potenciálne riziko pre turistické aktivity.

Podobné príspevky