Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Žilinská nemocnica získala nové zariadenie do gastroenterologického centra

Špičkové gastroenterologické centrum vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline prináša pokrokové metódy, ktoré sú pre pacientov veľkou pomocou.

Jednou z aktuálnych a mimoriadne osvedčených noviniek je využívanie takzvaných LUMEAPOZIČNÝCH METALICKÝCH STENTOV. Slová, ktoré síce bežnému laikovi veľmi veľa nepovedia, no stojí za to im porozumíte.

Sú to „nástroje“ , ktoré slúžia na prepojenie dvoch orgánov a dutín v zažívacom trakte. Gastroenterológovia ich využívajú pri zákrokoch u pacientov, ktorí prekonali ťažký zápal pankreasu. Vytvorí sa pri ňom dutina vyplnená tekutinou a odlúčeným odumretým tkanivom s útlakom na zažívací trakt, najčastejšie na žalúdok. Pacientov tak trápia ťažkosti pri stravovaní, majú veľké bolesti a často prichádza i celotelový zápal

V západnom svete bežná vec , u nás na Slovensku sa technika ešte len rozbieha. Špeciálne stenty dokážu problém riešiť RÝCHLO, EFEKTÍVNE a najmä NEINVAZÍVNE, teda bez potreby chirurgického zásahu. Technológia vytvára bezpečné prepojenie medzi dvomi dutinami.

Odborníci tak prepoja zápalové a tekutinové dutiny v okolí pankreasu so žalúdkom a vypustia ich

Vďaka modernému riešeniu sa pacientom zápaly neopakujú a odstránia sa i problémy s príjmom potravy Zaujímavosťou je, že stenty dokážu lekári využívať aj pri iných diagnózach , ako napríklad pri pokročilých onkologických ochoreniach žlčových ciest alebo pri ťažkom zápale žlčníka.

V žilinskej nemocnici sa šikovnú techniku nedávno podarilo aplikovať u pacienta , ktorý mal vážne onkologické ochorenie pankreasu. Odborníci prepojili žlčové cesty so zažívacím traktom, čím predišli tomu, aby sa nález musel riešiť chirurgicky.

Vďaka skvelému TÍMU zloženého z odborníkov z oddelenia gastroenterológie, anesteziológie a intenzívnej medicíny a oddelenia chirurgie za spoločnú VYSOKO PROFESIONÁLNU prácu a možnosť uskutočňovať nové metódy, ktoré významne pomáhajú pacientom.

Zákrok realizoval kolektív odborníkov – primár odd. chirurgie doc. MUDr. Juraj VÁŇA, PhD., vedúci lekár odd. gastroenterológie MUDr. Dušan POLÁK, anesteziologička MUDr. Miriam SOUKUPOVÁ a sestra Erika MALÝCHOVÁ z odd. anesteziológie a intenz. medicíny, endoskopické sestry Mgr. Veronika KLIMEKOVÁ a Petra SROGOŇOVÁ.

Podobné príspevky