Foto: Horská záchranná služba SR

Vyčerpaná turistka v Nízkych Tatrách potrebovala pomoc horských záchranárov

V nedeľu 5.11.2023 v poludňajších hodinách prijala HZS žiadosť o pomoc pre vyčerpanú 39-ročnú maďarskú turistku, ktorá sa nachádzala na hrebeni Nízkych Tatier. Spolu so skupinou prechádzala od Chaty gen. M. R. Štefánika cez Ďumbier na Chopok, keď v oblasti Demänovského sedla pre vyčerpanie už ďalej nebola schopná bez pomoci pokračovať.

Turistka bola bez zranení, no mierne podchladená. Na pomoc jej boli vyslaní horskí záchranári zo severnej aj južnej strany Nízkych Tatier. V horskom prostredí panovali nepriaznivé poveternostné podmienky so silným nárazovým vetrom a snežením, čo komplikovalo priebeh celej akcie. Po vyšetrení, zateplení a poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti maďarskú turistku záchranári HZS transportovali nosidlami Kong na Chopok, odkiaľ boli zvezení kabínkovou lanovkou do Krúpovej.

Ďalej už pokračovala na vlastnú žiadosť v sprievode svojich známych. Týmto sa HZS chce poďakovať prevádzkovateľovi strediska za mimoriadne spustenie lanovky a urýchlenie záchrannej akcie.  

Podobné príspevky