Foto: Univerzitná nemocnica Martin

Na Národnom cintoríne v Martine odhalili pamätník darcov orgánov

Na snímke Národný cintorín pred Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých v Martine 26. októbra 2022. Foto: TASR – Erika Ďurčová

Autorom ideového námetu pamätníka je žurnalista Marián Lechan. Realizáciu financovalo Občianske združenie Darovaný život a mesto Martin.

Martin 20. októbra (TASR) – Pamätník darcov orgánov odhalili v piatok na Národnom cintoríne v Martine pri príležitosti 20. výročia darcovského a transplantačného programu v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM).

Bronzovú plastiku vytvoril umelecký sochár Milan Orság. Zobrazuje srdce – spolovice anatomické, spolovice lyrické. Podopiera ho trojica rúk, ktorá symbolizuje darcov, príjemcov a ruky lekárov. „Keďže ide o transplantačné oddelenie, už v návrhu som sa rozhodol, že to bude srdce v srdci. Myšlienku som vnímal ako výzvu. A výzva znamená, že sa to snažíte vyriešiť do zdarného konca,“ povedal Orság.

Prednosta chirurgickej a transplantačnej kliniky UNM Juraj Miklušica podotkol, že myšlienkou pamätníka sa zaoberal desať rokov. „Stretávali sme sa s pacientmi a videli sme, že sa chcú poďakovať anonymným darcom orgánov. A práve Národný cintorín sa zdal byť dostatočne ušľachtilým miestom, na ktorom by takýto pamätník mohol byť,“ uviedol.

Na odhalení pamätníka sa zúčastnila aj 36-ročná Martina Dolniková. „Mám transplantovanú obličku, ktorá bude mať v decembri deväť rokov. Na Vianoce mi zavolala pani doktorka, takže to bol veľký dar. Ale stále si uvedomujem, že ja som sa veľmi tešila a niekde niekto veľmi smútil. Vďaka transplantácii môžem opäť neobmedzene cestovať a venovať sa športovým aktivitám. Stále myslím na človeka, ktorý mi dal túto možnosť,“ dodala.

Autorom ideového námetu pamätníka je žurnalista Marián Lechan. Realizáciu financovalo Občianske združenie Darovaný život a mesto Martin.

Podobné príspevky