Na pošte v Žiline zadržali kávu s extraktom z chráneného kaktusu

Snímka zadržaného extraktu. Foto: Facebook Finančná správa SR

Balík z Thajska mal 525 balení kávy.

Žilina 21. septembra (TASR) – Na vyclievacej pošte v Žiline zadržali príslušníci finančnej správy balík z Thajska s 525 baleniami kávy. Dôvodom zadržania bol extrakt z chráneného kaktusu, ktorý sa nachádzal v káve. Podľa hovorkyne Colného úradu (CÚ) Žilina Boženy Chríbikovej dovážal príjemca tovar bez potrebných povolení.

Doplnila, že niektoré balenia mali priamo na obale uvedené, že obsahujú kaktusový extrakt, ďalšie boli bez tohto popisu. „Príslušníci finančnej správy zo sprievodných dokumentov zistili, že výťažok z chránenej rastliny sa nachádza vo všetkých baleniach. Ako vyplynulo z odborných stanovísk, extrakt v káve pochádzal z koreňov umelo vypestovaných exemplárov z druhu Opuntia ficus – indica, ktoré sa do Thajska dostali z Číny,“ uviedla.

Vysvetlila, že tento druh rastliny je z dôvodu ochrany ohrozených druhov zaradený do tzv. Dohovoru CITES. „Preto pri colnom konaní kontrolóri vyžadovali od príjemcu tovaru z Rajeckých Teplíc, aby predložil potrebné povolenia. Keďže ich nemal, zásielku v hodnote zhruba 266 eur nemohli prepustiť,“ dodala hovorkyňa CÚ Žilina.

Podobné príspevky