Zážitkové centrum i multifunkčná sála. Mesto chce využiť potenciál Ciachovne

1 minute, 54 seconds Read

Kúpu historickej budovy Ciachovne za jedno euro od Žilinského samosprávneho kraja schválilo mestské zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí. Národnú kultúrnu pamiatku plánuje žilinská radnica zrekonštruovať a sprístupniť širokej verejnosti. Vzniknúť by v nej malo zážitkové centrum aj multifunkčná sála.

Národná kultúrna pamiatka stojí medzi Ulicou Republiky a Milana Rastislava Štefánika. Budova Ciachovne v minulosti patrila elektrárňam a slúžila na ciachovanie prístrojov. Súčasťou pôvodne secesnej technickej budovy sú zaujímavé administratívne priestory z 30. rokov. Stav pamiatky je dlhodobo nevyhovujúci a z pohľadu záchrany je jej oprava nevyhnutná.

„V budove vidíme veľký potenciál a bola by škoda, ak by pamiatka takého rozmeru ďalej chátrala. Naším zámerom je stavbu zrekonštruovať do podoby, ktorá pomôže tvoriť technickú budúcnosť mesta. V bývalej Ciachovni by sme chceli vybudovať zážitkové centrum i multifunkčnú sálu,“ podotkol primátor Žiliny Peter Fiabáne. Zážitkové centrum by v budúcnosti umožňovalo spoznávať základy techniky, robotiky či iných súčasných, technicky orientovaných odborov hravou formou. Centrum by totiž slúžilo deťom a mládeži. Zážitkové centrá podobného charakteru majú viaceré priemyselné mestá v širšom okolí Žiliny.

„Dobrou správou je, že ochotu spolupracovať deklarovala Žilinská univerzita v Žiline a záujem pomôcť majú tiež veľké priemyselné podniky. Som presvedčený o tom, že obnova Ciachovne, ktorá je svojím vzhľadom a zachovanými prvkami naozaj výnimočná, dá mestu výraznú pridanú hodnotu. Takýto priestor v Žiline chýba,“ doplnil prvý viceprimátor Žiliny Ján Ničík. Spolu so zážitkovým centrom by chcela samospráva v budove vytvoriť aj menšiu multifunkčnú sálu. Slúžila by pre potreby kultúrnej obce, na organizovanie koncertov, konferencií či výstav, ktoré by boli spojené s aktivitami Považskej galérie umenia v Žiline. Zámerom mesta je obnovu financovať z európskych grantov i vlastných zdrojov.

Galéria

Ciachovna_
Ciachovna_1
Ciachovna_2
Ciachovna_3
Ciachovna_4
DSC00778

Podobné príspevky

Pridaj komentár

%d blogerom sa páči toto: