Múzeum liptovskej dediny v Pribiline

Foto: northslovakia.com

Múzeum, galéria, Historická pamiatka, Prírodná krása, Sakrálna pamiatka

V súvislosti s budovaním vodného diela Liptovská Mara vzniklo Múzeum liptovskej dediny Pribylina, ktoré zachováva významné nehnuteľné pamiatky zo zátopovej oblasti. Základný kameň múzea bol položený v roku 1972 a skanzen bol otvorený pre verejnosť v roku 1991.

V súčasnosti sa v areáli múzea v prírode nachádzajú stavby z viacerých kútov Liptova. Skladba stavieb pripomína historické mestečko, aké bolo bežné pre viaceré liptovské dediny s výsadami. Zastúpené sú tu aj obydlia všetkých vrstiev dedinského obyvateľstva- od najchudobnejšieho bezzemka (želiara), cez roľníkov, remeselníkov, až po richtárov, zemanov a šľachticov. Prvý objekt, ktorý si môžu návštevníci pozrieť zvnútra, je dom bezzemka z dediny Liptovská Sielnica. Oproti domu sa nachádza stodola z Vavrišova, ktorej priestor v súčasnosti ponúka oddych a občerstvenie. Zastúpené sú tu tiež domy viacerých remeselníkov, napríklad dom kolára z Liptovskej Sielnice a kováčska vyhňa z Liptovskej Kokavy. Okrem toho sa tu nachádzajú viaceré príbytky roľníkov z liptovských dedín. Medzi najzaujímavejšie objekty skanzenu patrí dom richtára z Liptovského Trnovca a zemiansky dom – kúria z Paludze. Ďalšia väčšia budova, vozáreň z Malužinej, sa počas tematických dní využíva na vzdelávacie aktivity pre mladších návštevníkov. V amfiteátri vedľa vozárne prebiehajú kultúrne programy. Dominantami múzea sú nepochybne goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec zo 14. storočia a ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara.

Okrem spomínaných objektov sa v múzeu nachádza aj želiarsky dvojdom z Černovej, v ktorom je zariadený obchod a krčma. Atmosféru liptovského mestečka dotvárajú ešte ďalšie objekty, ako napríklad dedinská škola, hospodárske budovy, sýpky, senník, humná, studňa, zvonica, požiarna zbrojnica, kuchyne s otvoreným ohniskom a budova mlynu s náhonom.

Múzeum ponúka celoročne rôzne vzdelávacie programy pre žiakov a študentov. Počas letnej sezóny sú pre návštevníkov pripravené tematické dni s bohatým programom pre návštevníkov.

Súčasťou areálu múzea je aj expozícia Považskej lesnej železničky. Prezentuje historické koľajové vozidlá a časť pôvodnej trate. Tá v minulosti spájala Liptovský Hrádok s dolinami Čierneho Váhu. V súčasnosti trať spája depo železničky s dedinou a návštevníci môžu využiť možnosť jazdy historickým vláčikom medzi týmito stanicami.

Medzi dedinami a depom železničky sa nachádza nová oddychová zóna, ktorá je spojená s náučným chodníkom. Bezbariérová oddychová zóna prezentuje krásy prírodného dedičstva Liptova a je určená aj pre osoby so špeciálnymi potrebami. Náučný chodník ponúka viaceré vzdelávacie a pohybové aktivity, ktoré sú prispôsobené návštevníkom s rôznym spektrom potrieb.

+

 Leaflet | Map data (c) OpenStreetMap contributors, CC-BY-SA, Imagery (c) Mapbox

Pribylina 537 Pribylina Zobraziť navigáciuPrevádzková doba

Júl – August

Pondelok – Nedeľa09:00 – 18:30

2. 1. – 28. 2. Po – Ne 9.00 – 15.30
1. 3. – 30. 4. Po – Ne 9.00 – 16.00
1. 5. – 30. 6. Po – Ne 9.00 – 17.30
1. 7. – 31. 8. Po – Ne 9.00 – 18.30
1. 9. – 30. 9. Po – Ne 9.00 – 17.00
1. 10. – 31. 12. Po – Ne 9.00 – 15.30
1. 1., 24 – 25. 12. zatvorené

Podobné príspevky