Fest Anča sa tento rok konal v Žiline, zaujal tým, že niektoré nominácie mali blízko aj k Oscarovým nomináciam

Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa stal prvým filmovým festivalom na Slovensku s prestížnym štatútom Academy Awards® Qualifying Festival.

Až dva krátke filmy ocenené Anča Award môžu súťažiť v kategórii krátkych filmov na 96. ročníku Academy Awards®. Sú to filmy v kategóriách Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský krátky animovaný film, čo znamená, že slovenské filmy sú o krok bližšie k Oscarom. Rozhodnutie Akadémie zastihlo organizátorov len pár hodín pred oficiálnym otvorením 16. ročníka, čo mu pridalo na slávnostnej atmosfére.

Čo znamená byť Academy Awards® Qualifying Festival?

Krátke filmy, ktoré získajú ocenenie Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Anča Award za Najlepší slovenský krátky animovaný film sú odteraz automaticky oprávnené na posúdenie v Oscarovej® súťaži krátkych film. Snímky tak získajú skratku k oscarovým nomináciám, ktoré inak podliehajú zložitým pravidlám. Medzinárodný festival animácie Fest Anča sa stal súčasťou exkluzívnej rodiny Academy Awards® Qualifying Festivals, medzi ktoré patria naprestížnejšie festivaly sveta, ako sú Benátky, Cannes, či Berlinale, ale aj festivaly animácie Annecy vo Francúzsku, či Animafest v Záhrebe.

Slovenské krátke filmy ešte neboli tak blízko k Oscarom

Skvelou správou je, že nielen hlavná medzinárodná cena festivalu je kvalifikačná na Oscara®, ale platí to aj pre cenu v slovenskej súťaži. To znamená, že každý rok bude slovenský krátky animovaný film kvalifikovaný do boja o oscarovú sošku. Je to pocta nielen pre slovenskú animáciu, ale aj pre slovenský film ako taký.

Jedinečnosť Fest Anče

Americkú Akadémiu filmových umení a vied zaujal oficiálny výber filmov Fest Anče, ale aj výhercovia z posledných rokov.Filmovú dramaturgiu festivalu už približuje programový riaditeľ Fest Anče, Jakub Spevák: “Dramaturgický výber uprednostňuje svieži filmový jazyk a kladie dôraz na súčasnú, progresívnu animáciu, ktorá odvážne rúca zaužívané postupy a v ktorej autor prichádza s originálnym prístupom. Víťazmi nášho festivalu sú často nezávislí autori s jedinečným štýlom a kvalitnou animáciou. Zvyčajne to nie sú mená, ktoré vyhrávajú na veľkých svetových festivaloch. Sú to nové hlasy, nové generácie filmárov, ktorí svojimi víziami a príbehmi menia charakter nielen súčasnej animácie.” Je to povzbudzujúca správa najmä pre vychádzajúce hlasy animácie, ako aj pre nadaných študentov a študentky, ktorých filmy sa tiež nachádzajú v súťažných výberoch.

Kto sa kvalifikuje na Oscara tento rok?

16. ročník Fest Anče sa konal od 29. júna do 2. júla 2023 v Žiline. Porota v zložení Joanna Kozuch, Malte Stein a Cheng-Hsu Chung ocenila švajčiarsky film Armat režisérky Elodie Dermange. Porota slovenskej súťaže v zložení Diana Cam Van Nguyen, Daniel Šuljić a Olga Bobrowska ocenila snímku Pochyby režisérky Adely Križovenskej. Už tieto filmy sa môžu kvalifikovať na nadchádzajúcom 96. ročníku Academy Awards®.

O Fest Anči

Medzinárodný festival animácie Fest Anča je jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film primárne pre dospelého diváka, ktorý sa koná v Novej synagóge v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina, v Rosenfeldovom paláci a v žilinskom Artfore. Cieľom festivalu je prezentovať súčasné progresívne animované filmy spolu s tým najlepším z histórie žánru. Festival sa snaží zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať svoje publikum o rôznych podobách animácie.

Podobné príspevky